geluids isolatie ?

Ter vervanging van het oude geliefde startpagina prikbord.
Plaats reactie
trix
Berichten: 78
Lid geworden op: di 31 dec 2024, 18:08

geluids isolatie ?

Bericht door trix »

ik wil wat aan geluids isolatie doen in mijn serie 3.
om dat ik nog aan het schutbord moet lassen wil ik vast beginnen met de bodem in de truckab cabine.
wat is een goede isolatie ? en hoe dik moet die dan zijn.
Gebruikersavatar
Wim Janssen
Berichten: 303
Lid geworden op: zo 07 sep 2014, 10:56
Locatie: Buchten

Re: geluids isolatie ?

Bericht door Wim Janssen »

Ik heb deze https://www.rubbermagazijn.nl/rubber-on ... 27442.html als matten overal (Stawag) op de vloer liggen. Zeer slijtvast en lekker dik. Matten zijn mooi pas gesneden zo hoog mogelijk in de voetenbakken. Ze liggen gewoon los en zijn dus gemakkelijk te verwijderen om schoon te maken en dat kan gewoon met de hogedrukspuit.

In de deuren kun je antidreunmatten plakken. Deze bijv. https://www.amazon.nl/isolatiemat-gelui ... 130&sr=8-8

Onder de motorkap plak ik deze https://www.hornbach.nl/p/maclean-gelui ... 2/4111083/ altijd. Haalt de scherpe randen van het geluid.
Wim Janssen

Land Rover Series III 109 Stawag 3.5 V8 petrol 1972 "Zipper"
Land Rover Series II 88 2.25 petrol 1959 "The Mrs"
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Gebruikersavatar
Erik Peters
Berichten: 79
Lid geworden op: di 18 jun 2024, 23:44

Re: geluids isolatie ?

Bericht door Erik Peters »

Geluidsisolatie heb ik ook wel geplakt o.a. van dat gegolfde 'schuimrubber' onder de motorkap. Jammer dat dat spul na verloop van tijd 'uit elkaar valt'/verkruimelt.
En ik zou isolatieplaten gebruiken die olie bestendig zijn en een dichte celstructuur hebben (bijvoorbeeld neopreen), zodat ze geen vocht kunnen opnemen.

Groet,

Erik.
Gebruikersavatar
Wim Janssen
Berichten: 303
Lid geworden op: zo 07 sep 2014, 10:56
Locatie: Buchten

Re: geluids isolatie ?

Bericht door Wim Janssen »

Dat spul van Hornbach dat ik noemde en ook bij andere bouwmarkten te koop is, zit bij mij al 11 jaar onder de motorkap met intensief gebruik en ik zie nog niets van verkruimeling. Inmiddels 180.000 km.
Wim Janssen

Land Rover Series III 109 Stawag 3.5 V8 petrol 1972 "Zipper"
Land Rover Series II 88 2.25 petrol 1959 "The Mrs"
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Gebruikersavatar
Erik Peters
Berichten: 79
Lid geworden op: di 18 jun 2024, 23:44

Re: geluids isolatie ?

Bericht door Erik Peters »

Dat valt dan mee. Komt waarschijnlijk nog. Ik ben net verhuisd en wat restanten van dat geluidsisolatieschuim kon ik weggooien/opzuigen.
En dat had nog geen kilometer gereden, maar was wel ouder dan 11 jaar.......

Groet,

Erik.
Marc-my-Words
Berichten: 2032
Lid geworden op: zo 07 sep 2014, 10:52

Re: geluids isolatie ?

Bericht door Marc-my-Words »

trix schreef: za 07 jun 2025, 16:57 ik wil wat aan geluids isolatie doen in mijn serie 3.
om dat ik nog aan het schutbord moet lassen wil ik vast beginnen met de bodem in de truckab cabine.
wat is een goede isolatie ? en hoe dik moet die dan zijn.
Vergeet niet dat ieder klein gaatje tussen buiten en binnen, en (nog erger) tussen motor en binnen, als een soort luidsprekertje gaat werken.
Bij een in principe redelijk goed geïsoleerd schutbord zoals in een latere Defender merk je dat het opsporen van die kleine geluidslekken heel belangrijk is.
trix
Berichten: 78
Lid geworden op: di 31 dec 2024, 18:08

Re: geluids isolatie ?

Bericht door trix »

zijn die geisoleerd aan de motorzijde ?
albert
Berichten: 204
Lid geworden op: zo 05 jul 2020, 15:23

Re: geluids isolatie ?

Bericht door albert »

Bij het vervangen van het schutbord (def 110 300tdi) heb ik beide kanten helemaal in de antidreun gezet, het verschil met ervoor is zeer fors. Waarbij ik niet zeg dat je alleen maar voor antidreun moet kiezen, maar toen ik de auto kocht lag er een groot pak van dat spul in de auto bij het ophalen omdat de eigenaar het toch niet meer nodig had. De bodem van mijn truckcab staat er ook in. Voor het dakje heb ik bekleding voor tractoren genomen, dat kon ik hier bij de plaatselijke dealer zo van de rol kopen.
trix
Berichten: 78
Lid geworden op: di 31 dec 2024, 18:08

Re: geluids isolatie ?

Bericht door trix »

die anti dreun platen zijn toch eigenlijk alleen om te voorkomen dat de plaat gaat trillen ?
als die erop zitten, kan je daar dan nog over heen van die dikke platen op plakken, voor de geluids absorptie?
Marc-my-Words
Berichten: 2032
Lid geworden op: zo 07 sep 2014, 10:52

Re: geluids isolatie ?

Bericht door Marc-my-Words »

Anti-dreun (=anti-trillen) is om te beginnen genoeg.
Daarna helpt een rubber mat al heel aardig.
Ik heb op de door Solihull geleverde rubbermatten nog een zware Genemuider mat, een mat die meen ik Matros heette, een redelijk hoog gelusde kunstvezel in een rib-patroon met een zware rubber dragerlaag.   Dat doet echt genoeg qua demping en geluidsabsorptie — als het niet trilt of rammelt geeft het geen geluid, het diffuse mat-oppervlak doet de rest.
De Genemuider-mat blijkt overigens heel duurzaam, zelfs onder de hielen van de chauffeur is ie na 25 jaar nog niet doorgesleten.

Wat dan wel weer heel belangrijk is is het ontdreunen/isoleren van de seat-base, de tunnel en de vloerdelen.
Bij mijn Defender had men in Solihull de vloer, tunnel en seatbase al ingepakt.
De laadbak was bij mij evenwel een kale klankkast ... bij een truck-cab heb je dan alleen de achterwand en het dak.
Het dak is denkelijk meer iets van de hogere tonen, daar helpt een lichte ontdreuning en een dun zacht tapijtje al genoeg.

En dus alle gaatjes waarlangs geluid van buiten (incl het motor-compartiment) naar binnen kan komen.  
Ieder gaatje werkt als een "luidsprekertje".
trix
Berichten: 78
Lid geworden op: di 31 dec 2024, 18:08

Re: geluids isolatie ?

Bericht door trix »

bedankt voor de reactie, ik zal er binnenkort eens aan beginnen.
laat het hier wel weten (en zien) of het wat is geworden :D
dyngo
Berichten: 37
Lid geworden op: do 09 nov 2023, 22:40

Re: geluids isolatie ?

Bericht door dyngo »

Wij hebben van die dikke bekledingshoezen (dakar) over de leren (Jeep) stoelen.
Eigenlijk om de stoelen heel te houden, maar het dempt enorm.
Waren er uit omdat één van de frames gebroken was (en gelast moest worden)
Eerst begreep ik niet waar die herrie allemaal van kwam.
Hoezen terug - weer een 'stille' range rover ..
Demping werkt vaak heel anders dan je denkt.
Marc-my-Words
Berichten: 2032
Lid geworden op: zo 07 sep 2014, 10:52

Re: geluids isolatie ?

Bericht door Marc-my-Words »

dyngo schreef: za 14 jun 2025, 22:41 Demping werkt vaak heel anders dan je denkt.
Precies.
Je moet je afvragen wat de drijvende kracht is en hoe je die drijvende kracht zo eenvoudig mogelijk ontkracht.

Het schutboord zelf maakt geen herrie maar de motor is de hoog-energetische herrie-maker.
De motor uit is dan het makkelijkste maar heeft zo z'n bezwaren, dus is het voor het schutboord aangewezen om in de eerste plaats het meetrillen/resoneren te verminderen.   Anti-dreun helpt tegen het meetrillen, hoe zwaarder hoe lager de resonantie-frequentie.

Weggeluid is ook een herrie-bron, ook hier is anti-dreun nuttig maar omdat het "contact" al een stuk minder direct is is anti-dreun hier veel minder van belang, pak alleen die delen die te zwaar mee-resoneren aan. ... en zo verder ... Hard-Top wanden en daken kunnen ook veel herrie maken zelfs al is de bron maar beperkt (een regenbui of de uitlaat van een vrachtauto kan door het lichte alu-blik enorm versterkt worden).

Hoe minder geluidsenergie hoe minder het nodig is om anti-dreun toe te passen. In beperkte mate anti-dreun is dan al genoeg.

De andere kant is dan het afgestraalde geluid.
Ieder resonerend hard oppervlak straalt geluid af, gaat het om een groot oppervlak en een laag-energetische resonantie dan kan de aanpak veel lichter en toch effectief zijn.  
De demping kan nadat dat resoneren verminderd is (met anti-dreun) verder veel eenvoudiger door het afstralende oppervlak zelf te dempen, dus minder hard te maken.   De truuk waarmee een uil geruisloos door de nacht vliegt en zo zijn prooi verrast kan je goed gebruiken ... de uil heeft een zachte donslaag tussen zijn verenkleed en zijn lichaam.   Plak op een lawaaiig resonerend oppervlak een dunne tussenlaag met een werking als die donslaag - dus een laag die de resonantie slechts gedeeltelijk en diffuus doorgeeft - en zorg dat het nieuwe oppervlak geluidsabsorberend is.
Mijn truuk is: Plak gealuminiseerd belletjesplastic (liefst de "luxe" versie van de timmerman, dwz een verspringende dubbele belletjeslaag en een stevige plastic-buitenlaag) op het lawaaiige blik, en plak daarop dan het dunste goedkoopste (dunne) rib-tapijt.   Dit is een al jaren bewezen effectieve truuk in mijn Defenders.   Het enige is dat je even moet wachten tot fris weer met niet meer dan een zuchtje wind. Al dan niet verdunde rubberlijm zorgt voor een bedwelmende atmosfeer en dat terwijl je precies moet werken.   Voor de tapijt-laag organiseer je het best nog een paar helpende handen want je wilt niet nog jaren tegen slordig geplooid tapijt aankijken.

Overigens is op de vloer de eerder door mij genoemde zware Genemuider mat zowel praktisch als ook meer dan afdoende (ik heb die mat inmiddels al 25 jaar -- dus overgezet van de oude naar de nieuwe Defender -- de meterprijs die ik indertijd hoog vond ben ik dus al lang vergeten, het plezier heb ik nog steeds)

PS Er zijn mensen die al hun geld op anti-dreun zetten ... ze krijgen de auto natuurlijk stil ... de auto volgieten met lood maakt 'm beslist ook stil (maar niet erg praktisch).
Gebruikersavatar
Erik Peters
Berichten: 79
Lid geworden op: di 18 jun 2024, 23:44

Re: geluids isolatie ?

Bericht door Erik Peters »

Land Rover gebruikt al jaren ca. 4 mm dik neopreen met een glanzende laag 'aluminium' folie. Bijvoorbeeld onder de vloerplaten, etc.

Groet,

Erik.

Afbeelding
Plaats reactie