speling swivel

Archief van het geliefde Land Rover prikbord (alleen lezen)
durk

speling swivel

Bericht door durk »

prikkers,

Een van de punten voor m'n komende apk datum is dat m'n rechter voorwiel op- en neer kan, er zit speling in die stuur-bol (kweetniet hoe dat dingheet).

Is zo'n ding af te stellen? Hij is verder zonder roestspikkels oid, wel heeft ie de laatste tijd aardig gelekt.


Durk
PetervR

Re: speling swivel

Bericht door PetervR »

Ja,
Aan de bovenzijde kun je de sims verwijderen, en daardoor de speling (voorspanning) veranderen.
Let op de goede voorspanning dit is zeer belangrijk ivm je stuurgedrag.

Peter
Stumpertje

Re: speling swivel

Bericht door Stumpertje »

wat voor laro gaat het over?
er zit namelijk nogal wat variatie in lageringen daro
Aad Koene

Re: speling swivel

Bericht door Aad Koene »

Meestal wordt daarna de lekkage ook minder.

En ja, het heet een Swivvel

Aad Koene
LR S2a 109" Stawag 2,5 Tdi RHD Safari "Tinkerbell" <img src="[www.lrch.nl] width=220>
LR S1 86" Pick-Up LHD "Prik-Up"

<b>Meer Vragen is Meer Weten, Meer Weten is Meer Vragen</b>
Durk

Re: speling swivel

Bericht door Durk »

Het gaat om een RaRo, 72/87.
Durk

Re: speling swivel

Bericht door Durk »

Ok,

ik had al een paar vullingen van die 'one-shot grease' besteld, die doe ik er straks in. Dan ben ik van de lekkage af als 't goed is.

Durk
Stumpertje

Re: speling swivel

Bericht door Stumpertje »

de series hebben bijna allemaal alleen onder een lager en boven een pin die in een huis draait. Met de dunne stelplaatjes kun je de druk op lager en pin veranderen. Bij afname van de totaaldikte aan stelplaatjes gaat de speling (en de olielekkages als het goed is) weg en gaat ie zwaarder sturen. en beter rechtuitrijden
Voor een juiste afstelling moet je de stuur- en spoorstang loshalen (vaak al een lastig klusje om die kogels los te krijgen) en heb je een unster of zo nodig om de juiste voorspanning in kilogrammen te kunnen meten.
Verder gewoon een kwestie van steeds wisselen met plaatjes, eigenlijk wel een leuke klus. Op de prikkerscd staat in het militaire handboek alles keurig uitgewerkt beschreven (of op de site van Victor) En in het prikkersarchief is er ook al veel over gepost en gesproken.
Nog een tip: als je de spanning helemaal wegneemt loopt de restantolie in de bol eruit, dus een opvangbakkie eronder is wel handig

Marco
Frank RRV8 Eend merc 220D'73

Re: speling swivel

Bericht door Frank RRV8 Eend merc 220D'73 »

Durk,

Je moet je RR dus ffe shimmen, stuurstangen los en e.a. op de juiste voorspanning brengen door het verwijderen van ringetjes onder het blokje aan de bovenkant, zit met 2 bouten vast. Er is een bepaalde voorspanning nodig, staat wel ergens op het PB, maar houd in dat hij niet te soepel maar ook niet stroef moet kunnen bewegen.

groet frank
Jeroen CJ5 / Range Rover

Re: speling swivel

Bericht door Jeroen CJ5 / Range Rover »

volgens mij is die voorspanning 15 kg op de stuurstang koppeling.
groeten jeroen
Dennis 109

Re: speling swivel

Bericht door Dennis 109 »

Was het geen 5kg? Dat dacht ik eigelijk!!!

Dennis 109 (Scooby Doo)

<img src="[images.fotopic.net];
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

Ik ben ook met de Swiffels bezig (ivm ombouw RHD naar LHD)

De rechterkant gaat goed, sim erbij minder voorspanning, sim weer weghalen meer voorspanning.
Maar links wat ik ook toevoeg of weghaal geen verschil in voorspanning????????????

Wat kan hier fout zijn?

In het werkplaatshandboek staat:
Torque load for ball joints is 4,0 KGf.m (30 lbf.ft).
Moet ik deze waarde aanhouden, want ik heb ook wel eens andere waardes gelezen?

Kun je hiermee ook nog iets van voorkeur in gebruiken?
Bijvoorbeeld iets meer voorspanning voor een betere koersstabiliteit op de snelweg?
Ik stel hier maar domme vragen en hoop op slimme antwoorden.
Eric&Betty Boop

Re: speling swivel

Bericht door Eric&Betty Boop »

Ruud Schreef:
-------------------------------------------------------
> Ik ben ook met de Swiffels bezig (ivm ombouw RHD
> naar LHD)
>
> De rechterkant gaat goed, sim erbij minder
> voorspanning, sim weer weghalen meer
> voorspanning.
> Maar links wat ik ook toevoeg of weghaal geen
> verschil in voorspanning????????????
>
> Wat kan hier fout zijn?
>
> In het werkplaatshandboek staat:
> Torque load for ball joints is 4,0 KGf.m (30
> lbf.ft).
> Moet ik deze waarde aanhouden, want ik heb ook wel
> eens andere waardes gelezen?
>
> Kun je hiermee ook nog iets van voorkeur in
> gebruiken?
> Bijvoorbeeld iets meer voorspanning voor een
> betere koersstabiliteit op de snelweg?
> Ik stel hier maar domme vragen en hoop op slimme
> antwoorden.

Nieuwe pennen en railkobusjes gemonteerd of gebruik je de oude?

Als je nieuwe gebruikt van welk merk heb je dan aangeschaft?
Er zijn goedkope imitatie pennen en bussen waarvan de maatvoering zo beroerd is(passing te strak) dat shims weghalen of toevoegen totaal geen invloed heeft.
Been there,done that. Zelfs met een hele stapels shims nog een voorspanning die ong 4x zo hoog was als voorgeschreven. Kilotje of 15a16 dus ipv 3,6.
Toen ik de pen opmat en vergeleek met een originele was hij dus gwoon een fractie te dik.
Dit probleem komt regelmatig voorbij op de prik met aftermarket pennen en railkobusjes.

Groet.
Eric.

Foto-S36C8XEB.jpg --> mod_embed_images_loadimage('4154d086cb54f8dd714d95f26fd0cc09', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Fwww.mijnalbum.nl%2FFoto-S36C8XEB.jpg', 'http://www.mijnalbum.nl/Foto-S36C8XEB.jpg', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Fwww.mijnalbum.nl%2FFoto-S36C8XEB.jpg', '', 15384962, 600, 600, 'Loading image ...', false);
1tonsquash2.gif --> mod_embed_images_loadimage('24d6a02399580601c257ccf46791df09', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Froverlanders.bc.ca%2Froverforum%2Fimages%2Fsmilies%2F1tonsquash2.gif', 'http://roverlanders.bc.ca/roverforum/images/smilies/1tonsquash2.gif', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Froverlanders.bc.ca%2Froverforum%2Fimages%2Fsmilies%2F1tonsquash2.gif', '', 15384962, 600, 600, 'Loading image ...', false);



1 keer gewijzigd. Laatste wijziging: 18/04/2012 18:33 door Eric&Betty Boop.
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

Ik gebruik de oude welke nog goed waren.
Wat zijn railkobusjes?

Er zit toch geen verschil in de lagertjes (boven en onder) welke in de swiffel zitten?
Marc vd K

Re: speling swivel

Bericht door Marc vd K »

er zitten toch geen lagers boven in de swivel?
Eric&Betty Boop

Re: speling swivel

Bericht door Eric&Betty Boop »

Ruud Schreef:
-------------------------------------------------------
> Ik gebruik de oude welke nog goed waren.
> Wat zijn railkobusjes?
>
> Er zit toch geen verschil in de lagertjes (boven
> en onder) welke in de swiffel zitten?

Ok,jij hebt dus een nieuwere auto. Daarom is het ook belangrijk om type van de auto en bouwjaar te vermelden bij de vragen.
De oudere types hadden boven in het fusee geen conisch lagertje met een pen maar een stalen bus(railkobus) waarin een dikke pen draait.

Als je de oude lagers en pennen gebruikt vermoed ik dat er iets niet klopt aan het LHD fuseehuis dat je nu wil gebruiken.
Weet je zeker dat dat de goede is voor jou auto?

Groet.
Eric.

Foto-S36C8XEB.jpg --> mod_embed_images_loadimage('3c100e6655557e61c4c08ef0a6c262fd', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Fwww.mijnalbum.nl%2FFoto-S36C8XEB.jpg', 'http://www.mijnalbum.nl/Foto-S36C8XEB.jpg', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Fwww.mijnalbum.nl%2FFoto-S36C8XEB.jpg', '', 15385231, 600, 600, 'Loading image ...', false);
1tonsquash2.gif --> mod_embed_images_loadimage('d0b961740c15e470343e0a1d329671ae', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Froverlanders.bc.ca%2Froverforum%2Fimages%2Fsmilies%2F1tonsquash2.gif', 'http://roverlanders.bc.ca/roverforum/images/smilies/1tonsquash2.gif', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Froverlanders.bc.ca%2Froverforum%2Fimages%2Fsmilies%2F1tonsquash2.gif', '', 15385231, 600, 600, 'Loading image ...', false);
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

Wat is zeker weten.
Het komt van een 87er RRC en daar leek het prima.
De rechterkant is wel prima.

Ik kan de oude (waar dan wel een armpje te veel aan zit) nog wel een keer monteren om te kijken of dat uitmaakt.
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

Trouwens mijn RRC is van 84.
Eric&Betty Boop

Re: speling swivel

Bericht door Eric&Betty Boop »

Ruud Schreef:
-------------------------------------------------------
> Er zit toch geen verschil in de lagertjes (boven
> en onder) welke in de swiffel zitten?

Ik weet het voor een RRC niet zeker,maar bij een 90/110 zit er wel verschil in de bovenste en onderste pen.
De conische lagertjes zijn boven en onder wel hetzelfde.
Niet de pennen verwisseld?

Groet.
Eric.

Foto-S36C8XEB.jpg --> mod_embed_images_loadimage('b032eb6a61928300f525db62c9b4ce34', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Fwww.mijnalbum.nl%2FFoto-S36C8XEB.jpg', 'http://www.mijnalbum.nl/Foto-S36C8XEB.jpg', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Fwww.mijnalbum.nl%2FFoto-S36C8XEB.jpg', '', 15385340, 600, 600, 'Loading image ...', false);
1tonsquash2.gif --> mod_embed_images_loadimage('dad1ff5b9c0a979dbb752b71ed6011ba', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Froverlanders.bc.ca%2Froverforum%2Fimages%2Fsmilies%2F1tonsquash2.gif', 'http://roverlanders.bc.ca/roverforum/images/smilies/1tonsquash2.gif', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Froverlanders.bc.ca%2Froverforum%2Fimages%2Fsmilies%2F1tonsquash2.gif', '', 15385340, 600, 600, 'Loading image ...', false);
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

Ja de pen is anders.
De bovenste is het asje eerst dikker en verloopt dan naar de diameter van het lager.
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

verwisselen kan dus niet.
Eric&Betty Boop

Re: speling swivel

Bericht door Eric&Betty Boop »

Nee,leek me ook al sterk want ze zijn wel duidelijk verschillend.

Groet.
Eric.

Foto-S36C8XEB.jpg --> mod_embed_images_loadimage('cfa961fda7bab34a41d82cdcf37f949c', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Fwww.mijnalbum.nl%2FFoto-S36C8XEB.jpg', 'http://www.mijnalbum.nl/Foto-S36C8XEB.jpg', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Fwww.mijnalbum.nl%2FFoto-S36C8XEB.jpg', '', 15385484, 600, 600, 'Loading image ...', false);
1tonsquash2.gif --> mod_embed_images_loadimage('599864613c06e8637cdb54e02587ed94', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Froverlanders.bc.ca%2Froverforum%2Fimages%2Fsmilies%2F1tonsquash2.gif', 'http://roverlanders.bc.ca/roverforum/images/smilies/1tonsquash2.gif', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Froverlanders.bc.ca%2Froverforum%2Fimages%2Fsmilies%2F1tonsquash2.gif', '', 15385484, 600, 600, 'Loading image ...', false);
Franc

Re: speling swivel

Bericht door Franc »

Ruud,

Heb je je lagers vervangen, of zijn dat ook de oude?
Je "klemt" als het ware met de pinnen boven en onder de lagers tegen elkaar. Onder zit op een vaste positie, dus afstellen van de afstand doe je met de shims boven. Met het slijten van de lagers wordt die spanning minder en moet je shims weghalen. Als je niks meer over hebt dan is het lager versleten. Als het nog verder slijt krijg je speling en "speed wobble of death".

De onderdelen zijn niet echt duur en super belangrijk voor een goede wegligging. Als je toch alles open hebt liggen zou ik zeggen: vervangen.

En een linkje met een mooie uitleg (defender, maar is voor RRC niet veel anders).

Groeten,
Franc.

Defender 90 '85 RHD, groen met nu een gegalvaniseerd chassis
Range Rover Classic 3.5 V8 '85 LHD, groen
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

Ik weet hoe het werkt. Dank zei veel op lezen op het net en het Forum.
Maar begrijp niet waarom het aan de linkerkant niet lukt.
Ik heb een wertkplaats handboek.
Lagers zijn niet ingesleten.

En ook de invloed van een grotere voorspanning zou ik wel willen weten.

Ik lees dat er mensen waren met een voorspanning van 16kg.
Heeft men daarmee gereden en wat deed dat?
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

Voorspanning is iets van 7kg.
Maar meer of minder simmetjes heeft geen resultaat.????????
Marc vd K

Re: speling swivel

Bericht door Marc vd K »

misschien vragen naar de bekende weg maar meet je dit met keering geplaatst of los?
Franc

Re: speling swivel

Bericht door Franc »

Ruud,

Te hoge voorspanning:
- Hoge lagerslijtage
- Zelfcentrering wordt slechter
- ???

Als je de voorspanning niet voor elkaar krijgt als alle shims weg zijn gehaald dan is er toch iets versleten. Er zitten niet veel onderdelen in (lagers, top pin en bottom pin). Die zou ik toch maar vervangen. Te lage voorspanning is in ieder geval niet lekker rijden en kan zelfs gevaarlijk worden.

Groeten,
Franc.

Defender 90 '85 RHD, groen met nu een gegalvaniseerd chassis
Range Rover Classic 3.5 V8 '85 LHD, groen
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

Gemeten zoals het moet, zonder keerring.
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

Als alle sims ertussenuit zijn heb je toch juist de meeste voorspanning?
Franc

Re: speling swivel

Bericht door Franc »

Ruud,

Sorry, ik miste even je opmerking "Maar meer of minder simmetjes heeft geen resultaat.????????".
Ja, minder shims = meer voorspanning.
Dus: alles los (keerring, spoor- en stuurstang) en altijd 7 kg voorspanning?
Erg vreemd en kan ik niet verklaren. Maar als je de bouten van de top pin niet op moment zet zal het toch wel minder zijn? Loopt het allemaal wel soepel?

Groeten,
Franc.

Defender 90 '85 RHD, groen met nu een gegalvaniseerd chassis
Range Rover Classic 3.5 V8 '85 LHD, groen
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

Als ik de bouten los gaat de voorspanning omlaag en krijg ik voelbare speling.
Ben leert elke dag van zijn Laro's

Re: speling swivel

Bericht door Ben leert elke dag van zijn Laro's »

Zit er niets in je railko bus wat er niet inhoort?
er hoort een soort composiet plaatje onderin te liggen en verder niet.
Eric&Betty Boop

Re: speling swivel

Bericht door Eric&Betty Boop »

Ben leert elke dag van zijn Laro's Schreef:
-------------------------------------------------------
> Zit er niets in je railko bus wat er niet
> inhoort?
> er hoort een soort composiet plaatje onderin te
> liggen en verder niet.

Goed lezen Ben. Ruud heeft geen railkobussen,maar boven en onder een conisch lager.

Groet.
Eric.

Foto-S36C8XEB.jpg --> mod_embed_images_loadimage('a6143d092146c99b1af1c1dc4c6f5d65', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Fwww.mijnalbum.nl%2FFoto-S36C8XEB.jpg', 'http://www.mijnalbum.nl/Foto-S36C8XEB.jpg', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Fwww.mijnalbum.nl%2FFoto-S36C8XEB.jpg', '', 15388945, 600, 600, 'Loading image ...', false);
1tonsquash2.gif --> mod_embed_images_loadimage('e4705d4bc67a00b7923587fcc58df65d', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Froverlanders.bc.ca%2Froverforum%2Fimages%2Fsmilies%2F1tonsquash2.gif', 'http://roverlanders.bc.ca/roverforum/images/smilies/1tonsquash2.gif', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Froverlanders.bc.ca%2Froverforum%2Fimages%2Fsmilies%2F1tonsquash2.gif', '', 15388945, 600, 600, 'Loading image ...', false);
Franc

Re: speling swivel

Bericht door Franc »

Ruud,

Misschien een stomme vraag, maar welke dikte shims heb je?

Groeten,
Franc.
Ben leert elke dag van zijn Laro's

Re: speling swivel

Bericht door Ben leert elke dag van zijn Laro's »

Eric&Betty Boop Schreef:
-------------------------------------------------------
> Ben leert elke dag van zijn Laro's Schreef:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Zit er niets in je railko bus wat er niet
> > inhoort?
> > er hoort een soort composiet plaatje onderin te
> > liggen en verder niet.
>
> Goed lezen Ben. Ruud heeft geen railkobussen,maar
> boven en onder een conisch lager.

Heeft hij dan wel dezelfde voorspannend nodig, als je zoveel druk op lagers zet slijten ze dan niet extra?
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

ik heb er een stuk of 10.
van flinterdun tot 0,5mm
Ruud

Re: speling swivel

Bericht door Ruud »

Vandaag nieuwe lagertjes gemonteerd.

Helemaal goed.
Plaats reactie