Stuiterende wielen

Archief van het geliefde Land Rover prikbord (alleen lezen)
Smokey109

Stuiterende wielen

Bericht door Smokey109 »

Hoi Prikkers,
Een desperate vraag: sinds ik nieuwe wielen (met 750X16 banden) onder m'n Slll 109D heb, overkomt het me regelmatig dat de voorwielen opeens beginnen te stuiteren en te zwabberen wanneer ik over een hobbeltje of door een kuiltje ben gereden. De auto stuitert en zwabbert dan zo erg heen en weer dat ik in de ankers moet om m'n stuur te kunnen houden. Dit is toch niet normaal? Ik ben echt doodsbang als dat gebeurt. Ik heb de wielen gisteren laten uitbalanceren en dat scheelt wel wat, maar vanochtend begon het weer.
Wat kan er aan de hand zijn???
Jan W

Re: Stuiterende wielen

Bericht door Jan W »

Gaan de wielen op en neer of gaan ze zoeken (links en rechts)

JW
Hugo

Re: Stuiterende wielen

Bericht door Hugo »

Jan,

Dat komt vaker voor. Meest voorkomende oorzaken zijn a) verkeerde uitlijning b) speling op de kogels/fusees/swivels c) speling hulpstuurhuis d) versleten stuurdemper

Het is inderdaad een bijzonder 'enerverende' ervaring en ik zou er snel naar laten kijken.

Mvrgr, Hugo
Muddy

Re: Stuiterende wielen

Bericht door Muddy »

Heb zelf ooit eens bij Bowy in gezeten die dit zelfde probleem had. Je kan kiezen tussen vol in de ankers te gaan, of iets harder te gaan rijden. Het is inderdaad speling zoals Jan al zei. Moet vrij gemakkelijk op te lossen zijn!!

Grt Tijn, (die het ook een enge ervaring vond toen hij bij Bowy in zat en er honderd auto's achter zaten te toeteren en te flitsen!!!)
Jans Kinds

Re: Stuiterende wielen

Bericht door Jans Kinds »

Heb zelfs ooit meegemaakt, dat banden "onrond" kunnen zijn. Het is en blijft een productieproces waarin iets fout kan gaan. Als ze dan op druk komen zijn ze in feite eivormig.Controleren door net vrij van de grond te laten draaien, met een of ander blokje wat er net onder past.

Suc6

Jans

FreeTD4 oto maatje
RRV8 bijna zeker "Every inch a lady"
gert-jan 90td

Re: Stuiterende wielen

Bericht door gert-jan 90td »

Ik had het zelfde probleem met 90 td.Bij mij lag het aan de stuurdemper, die
was lek. Ik heb hem vervangen en het was over.
Yrrah

Re: Stuiterende wielen

Bericht door Yrrah »

Hoi,

Ik zit op het ogenblik met hetzelfde probleem. Ik heb het ook ooit eerder gehad. En Hugo heeft gelijk zo te lezen.

Gr Yrrah (110 "HarInky&quot
Frans Herlé

Re: Stuiterende wielen

Bericht door Frans Herlé »

Bij min 109 heb ik de fusee bollen afgesteld (één kant ging te makkelijk) en toen de boel los lag merkte ik ook speling op een stuur kogel, na deze vernieuwd te hebben is het over.(uitlijnen en balanceren was al gedaan)
Succes Frans Herlé
Military Carawagon
Jan F.

Re: Stuiterende wielen

Bericht door Jan F. »

Als je cross-ply banden hebt met nylon koordlagen zijn deze elke keer dat de banden afkoelen na een rit ei-vormig. Ook als je een weekje niet gereden hebt voelt het als vierkante banden. Dit is vrij normaal en na zo'n 10 minuten rijden weer verdwenen(afhankelijk van de band). Dit probleem klinkt meer als versleten stuurkogels of wiellagers. Even spelingen kontroleren door met een bandelichter de kogels te bewegen en de voorwielen opkrikken en deze op en neer drukken.

Groet, Jan F.
Jeroen 90 TD

Re: Stuiterende wielen

Bericht door Jeroen 90 TD »

Onronde wielen?

We zijn toch geen NS met vierkante wielen??

Groet,
Jeroen
Aad Koene

Re: Stuiterende wielen

Bericht door Aad Koene »

Smokey,

dit is een combinatie van factoren wat bijna alleen maar voorkomt bij Series III exleger 109`s met de voorveren in de onderste stand en 7,5 x 16 banden.
De enige manier (uiteraard nadat alle abnormale spelingen zijn weg gewerkt) is het monteren van een stuurdemper.

Aad Koene,
LR S2a 109" Stawag RHD Safari "Tinkerbell"
LR S1 86" Pick-Up LHD "Prik-Up"
Jan F.

Re: Stuiterende wielen

Bericht door Jan F. »

Nou........het lijkt er soms wel op. Meestal langzamer dan een (gewone)auto, op momenten dat je het niet kunt gebruiken is er iets kapot, krappe zitplaats, vertraging bij slecht weer en dan ook nog vierkante wielen.

Groet, Jan F.
Serious IIa

Re: Stuiterende wielen

Bericht door Serious IIa »

Als je bredere banden hebt gaat het ook over! Ik had er zelf erg veel last van met mijn 900x16's maar met mijn 12,5 inch brede banden is het helemaal weg

Cheers Bowy
leo

Re: Stuiterende wielen

Bericht door leo »

Bleek in mijn geval (90TD) een fusee te zijn.Banden,stuurdemper,uitlijning....alles
na gekeken maar het gevaarlijk zwabberen bleef.Ik had al eerder gemerkt dat er in een fusee een heel klein beetje speling zat,zo weinig dat hij niet eens lekte..dus daar kon het niet aan liggen,dacht ik
Uiteindelijk moest ik dit van de APK keurmeester toch repareren ... daarom nieuwe bussen gemonteerd , met een unstertje afgesteld en...het shimmy probleem was opgelost.Zelfs toen ik eens zonder stuurdemper reed geen last...
Smokey109

Re: Stuiterende wielen: dank voor de reacties!

Bericht door Smokey109 »

Beste Prikkers. Allemaal bedankt voor jullie tips: het lijkt me inderdaad een gevalletje van slijtage in kogels, lagers oid. Iets voor de vakman dus, en dat ben ik niet dus dat wordt dokken. Maar goed alles liever dan dat gestuiter.
Met bredere banden is het inderdaad ook weg, maar ik had nu net voor deze hogere en minder brede banden gekozen, dus daar ga ik effe geen geld meer aan uitgeven. Tenzij ze eivormig zijn natuurlijk; ze hebben wellicht een tijdje in een hoekje gestaan, dus dat zou het ook nog kenne wezuh!
Een groet van Ernst.
PeterR

Re: Stuiterende wielen: dank voor de reacties!

Bericht door PeterR »

Misschien gaat dit niet op in jouw geval, maar ik heb deze ervaring gehad en letterlijk van de weg gestuiterd met 'Die Witte', ik had 'm net gekocht. Dood eng!
Bandenspecialist wist het niet, Dorps-garage stond voor een raadsel, Beste stuurlui wisten het ook niet, enz., echter......:

Oorzaak was dat de twee delen van de aandrijfas (voor) niet in 'lijn' met elkaar stonden, de pijltjes wezen niet naar elkaar.
Kees Tijsterman krijgt hiervoor nog alle credits omdat hij in 10 minuten het probleem had ontdekt en verholpen. Sindsdien geen problemen meer.
gr
PeterR ('Die Witte' - SIII 109)
Smokey109

Re: Stuiterende wielen: dank voor de reacties!

Bericht door Smokey109 »

Ha Peter,
Dit klinkt als een mogelijke oorzaak van mijn probleem. Weet je toevallig ook nog hoe het te verhelpen is? Wil ik ook wel tien minuten voor uittrekken, ha ha!
Smokey109

Re: Stuiterende wielen

Bericht door Smokey109 »

Bij normale spanning (2,1) gaan ze zoeken, bij hogere spanning (2,3) gaan ze stuiteren. Het euvel is pas opgetreden sinds m'n 7,50 x 16 banden er onder zitten, dus ik geloof dat Aad K. er het dichtst bij zit. Maar ik ga wel alle bewegende delen even nalopen, soms is het een kwestie van een micrometertje speling...
Plaats reactie