meten = weten...

Archief van het geliefde Land Rover prikbord (alleen lezen)
Hans - RR V8 '76 'Abe'

meten = weten...

Bericht door Hans - RR V8 '76 'Abe' »

Vermoedelijk lekt er ergens stroom weg bij mijn RRC. De accu was na een dag stil staan zo leeg dat ik hem niet meer gestart kreeg. Maar om dat zeker te weten moet ik meten! Maar hoe en waar (begin ik)? Ik heb een digitale multimeter.

Heb al wel de accu gemeten bij draaiende motor, zo'n 13,4 volt. Dus laden doet ie wel (toch?). Wie helpt me op weg?

Met groet, Hans
arthur verhalle

Re: meten = weten...

Bericht door arthur verhalle »

Hans,

Heb je stiekem een carkit ingebouwd ? of iets anders wat permanent aan de accu hangt ? Eerst goed zoeken en beredeneren, daarna meten.

Arthur
Tom MWL

Re: meten = weten...

Bericht door Tom MWL »

hoi hans.
ik dacht dat je lekstromen wel kan ontdekken als je alle verbruikers uitzet en dan de multimeter tussen de pluspool en de plusklem (acuuklem zet en de knop op amperes zet. zo moet je toch zien kunnen of er stroom weglekt.
maareh wacht even andere postings af anders heb ik straks misschien een multimeter op m'n geweten.
succes.
oh en de motor mag niet draaien bij deze meting ;-)
<img src="[images.fotopic.net];
Hugo

Re: meten = weten...

Bericht door Hugo »

Hans,

1) Contact uit
2) Haal de MIN accu pool los
3) zet je multimeter (in de de hoogste Amp-setting) in serie met je accu (rode multimeter pen op de losse accukabel, de zwarte op de accupool zelf)
4) Als het goed is zie je nu de lekstroom
5) Begin nu met het lostrekken van de zekeringen. Per zekering moet je even meten of de lekstroom nog steeds aanwezig is. Is de lekstroom ineens weg dan zit de lekstroom ergens in het circuit wat je zojuist dmv het trekken van de zekering afgesloten hebt. Daarna moet je het circuit afzoeken wat er mis is.

Ik zou zelf beginnen met het losgooien van de dynamo en dan de eerste meting doen. Daarna de startmotor/relais en daarna pas aan de zekeringen beginnen.

Als je begint met de zware (30Amp) zekeringen dan heb je de meeste kans dat je de lekstroom het snelst vind.

Heb je de beschikking over een stroomtang dan hoef je de accupool niet los te halen maar kun je de tang over de minleiding leggen en vervolgens beginnen met het trekken van de zekeringen.

Mvrgr, Hugo
Tom MWL

Re: meten = weten...

Bericht door Tom MWL »

kijk aan het was dus de minpool.pffff is maar weer net goed gegaan.....
Hans - RR V8 '76 'Abe'

Re: meten = weten...

Bericht door Hans - RR V8 '76 'Abe' »

Ach... heb vanmorgen de multimeter al bijna vastgelast aan de accu :-)! Maar hij doet het nog steeds...

Bedankt in elk geval voor de info, hier kan ik mee aan de slag!

Met groet, Hans
Hans - RR V8 '76 'Abe'

Re: meten = weten...

Bericht door Hans - RR V8 '76 'Abe' »

Ik kom er nog niet helemaal uit. Welke stand moet ik nu kiezen op onderstaande multimeter? Het is een Voltcraft VC140.

<img src="[www.xs4all.nl];

En wat voor soort waardes kan ik verwachten? Tot nu toe krijg ik alleen -1 op het scherm, in welke stand dan ook. En voor m'n gevoel klinkt dat als ERROR...

Met groet, Hans
Hugo

Re: meten = weten...

Bericht door Hugo »

Hans,

Je moet op zoek naar een instelling met A en daarachter een "-" met daaronder "..". De A met een "~" geeft wisselspanning weer en die moet je NIET hebben.

Mvrgr, Hugo
Hans - RR V8 '76 'Abe'

Re: meten = weten...

Bericht door Hans - RR V8 '76 'Abe' »

Ok... dat heeft ie. Maar welke waarde moet ik dan hebben? Ik kan kiezen uit 10, 200m 20m en 2000mju (zo heet dat omgekeerde h-tje toch?).
De 10A heeft een eigen ingang en daar staat boven 10Amax. Maar ik kan me haast niet voorstellen dat er meer dan 10A weglekt?

Met groet, Hans
marcelB

Re: meten = weten...

Bericht door marcelB »

Als er -1 verschijnt, gaat er inderdaad iets mis. Je kunt het beste de stand gebruiken waar de 10 bij staat. Dit staat voor een max. meetstroom van 10 Amp. Als je de mA stand gebruikt, en er loppt te veel stroom door de meter gaat er een zekering uit namelijk. Verder moet de rode plug op de goede plaats in de multimeter, namelijk daar waar de A bij staat (op het plaatje moeijlijk zichtbaar). Een normaal verbruik is ongeveer 50 mA (dus 0,05 A) maar afhankelijk van de hoeveelheid accesoires zal dat meer kunnen zijn. ALs je accu na een dag leeg is is het zeker meer. Tot 0,1 A zou ik me niet te veel zorgen maken..
Hans - RR V8 '76 'Abe'

Re: meten = weten...

Bericht door Hans - RR V8 '76 'Abe' »

Als ik de gebruiksaanwijzing goed begrijp betekent die 1 dat er een te hoge waarde gemeten wordt. Maar ik kan me haast niet voorstellen dat er meer dan 10A weglekt! Dan zou volgens mij de auto permanent onder spanning moeten staan of zo...

Toevallig iemand met een ampere tang in de buurt van Schiedam?

Met groet, Hans
Hugo

Re: meten = weten...

Bericht door Hugo »

Hans,

Je kunt de lekstroom ook redelijk makkelijk beredeneren... Stel je accu is 48Ah, de accu loopt in 24uur leeg dan heb je een lekstroom van ongeveer 2Amp. Je schrijft dat je accu zover leeg is dat de wagen niet meer start maar kennelijk gaan de dashboard lampjes etc. nog wel aan bij het aanzetten van het contact. Dan moet je lekstroom wel lager zijn dan 2Amp.

De meeste (goedkopere) multimeters maken bij een stroommeting gebruik van een shunt (stripje metaal met daarop een weerstandsdraadje) die parallel aan de meting gemonteerd moet worden. Dit omdat de meeste (goedkope) multimeters bij een hogere stroommeting gebruik maken van een afgeleide van de hoofdstroom. Als ik zo naar de meetsnoeren van het afgebeelde apparaat kijk dan denk ik dat dat bij jou ook het geval zou moeten zijn.

Heb je al geprobeerd om de aansluitingen van de dynamo los te maken en daarna te meten ? Daar zou ik anders eerst even mee beginnen.

Heb je onlangs nog extra zaken aangesloten (DVD-spelers, MP3-zaken, lampen, radio, versterkers etc.) ? Zo-ja, dan zou ik die ook even loskoppelen en daarna weer even meten.

Mvrgr, Hugo
Hans - RR V8 '76 'Abe'

Re: meten = weten...

Bericht door Hans - RR V8 '76 'Abe' »

Hoi Hugo,

Er is de afgelopen tijd niets extra's aangesloten. Wel heb ik een laadprobleem gehad, maar dat lag aan een brakke kabel van de dynamo naar de + van de accu. Dat is inmiddels hersteld. Bij draaiende motor meet ik zo'n 13,4 volt op de accu, lijkt me dat ie wel geladen wordt.
Verder heb ik net geprobeerd de amperemeter in te zetten maar deze springt meteen op 1. De meter stond in de 10A stand en de dynamo had ik losgekoppeld.
De accu is 75Ah erachter tussen haakjes staat (20h).
Ik rijd in principe elke dag met de auto, zo'n kilometer of 30. Gisterochtend kon ik hem niet starten, de auto had toen zo'n 13 uur stil gestaan. Als ik 75 door 13 deel kom ik op ongeveer 5,8 ampere uit. Dat moet in werkelijkheid minder zijn geweest, want de lampjes in de auto incl. binnenverlichting en de radio deden het gewoon nog.
Dat betekent dat ik de multimeter óf niet goed hanteer of dat dat ding stuk is...
Moet nu dus eigenlijk eerst een goed werkende ampere meter zien te scoren, dan pas weet ik meer...

Met groet, Hans
Jan Herman

Re: meten = weten...

Bericht door Jan Herman »

Is je startmotor niet overleden? Ik zou eerst de accu opladen of hulpstart kabels gebruiken.
Jan Herman
Hans - RR V8 '76 'Abe'

Re: meten = weten...

Bericht door Hans - RR V8 '76 'Abe' »

Nee startmotor is prima, laat met starthulp meteen aan. Ook de dynamo is goed en nagenoeg nieuw. Er moet volgens mij dus ergens stroom lekken... maar uiteraard sta ik open voor andere suggesties.

Met groet, Hans
Jan Herman

Re: meten = weten...

Bericht door Jan Herman »

Accu kan soms zomaar intern stroom gaan verbruiken??
Frank RRV8 Eend merc 220D'73

Re: meten = weten...

Bericht door Frank RRV8 Eend merc 220D'73 »

Hans,

een paar opmerkingen :

13,4 volt bij draaiende motor is te weinig dit zou eigenlijk 14,4 volt moeten zijn. Wat meet je als je de motor net uit hebt.

Als je accu door je laadstroomprobleem helemaal leeg is geweest en een paar dagen zo heeft gestaan is de accu stuk, dan loopt hij vanzelf leeg.

groet frank
Hans - RR V8 '76 'Abe'

Re: meten = weten...

Bericht door Hans - RR V8 '76 'Abe' »

Met de motor net uit mat ik 12,2 V, nog later was 11,9V. DE accu is niet helemaal ontladen geweest, althans niet nu. Een paar weken geleden wel, toen heb ik de lampen laten branden en was die helemaal leeg.
Dus het zou ook aan de accu zelf kunnen liggen begrijp ik? Kan een accu doorgemeten worden en zo ja, hoe?

Met groet, Hans
Tom MWL

Re: meten = weten...

Bericht door Tom MWL »

Hoi Hans,
je zou de accu mee kunnen nemen naar een garagebedrijf.Die hebben vaak een kastje met een grote spiraal erin en met twee kabels eraan. die zet je op de accu en dan is het net of je een auto start. vervolgens kijk je op de meter hoe de accu zich houdt .
Je kunt ook met een zuurweger de accuzuur testen.die dingen kosten geen drol.
Ik zou de accu eens laden en dan geen accupolen van de auto erop en dan een paar uur laten staan en de voltage meten.Ik vind dat ie toch al erg laag is bij jou .misschien is er wel een celverbining doorgeslagen of iets dergelijks
Je zei dat de accu eens leeg is geweest toen je de lampen aan hebt laten staan.Dit is heel slecht voor de accu want jeen deel van het loodsulfaat op de platen veranderd dan in loodsulfaatkristalllen en dit is een onomkeerbaar proces.Het feit is dan gewoon dat de accu niet meer de capaciteit heeft als voor dit incident.
Je moet maar eens even het een en ander gaan testen.ik verdenk toch het meest de accu zelf.
bij lekstromen moet je toch ook een klein vonkje zien als je de klem van de accu zachtjes tegen de pool zet.kun je mooi zien in donker.
succes dr mee groet, tom
AadG

Re: meten = weten...

Bericht door AadG »

Ha die Hans, had effe gebeld man !
Ik gok op je accu.

Citaat uit de accubijbel:

De startaccu: Dit is verreweg de goedkoopste met dunne platen en kan gemakkelijk voor korte tijd hoge stroomsterkte afgeven. Langdurige of diepe ontlading is echter funest.

Als je hulp nodig mocht hebben ...........
Hans - RR V8 '76 'Abe'

Re: meten = weten...

Bericht door Hans - RR V8 '76 'Abe' »

Hee Aad...

Heb een nieuw mobieltje en de meeste nrs. stonden op de SIM. Maar die van jou dus niet... vandaar! Maar als je morgen of van de week even zin en tijd hebt om langs te rijden met die mooie ampere tang van je.... graag!
Dan kunnen we een lekstroom uitsluiten en ga ik vervolgens even langs de Euromaster voor een gratis accucheck!

Ik hoor wel van je...

Met groet, Hans
Rik&amp;Spike

Re: meten = weten...

Bericht door Rik&amp;Spike »

He die Tom....
Lang geleden dat ik jou hier heb 'gezien' (lees schrijven)
Hoe is het nou? alles goed in Ter Apel?
Hoe gaat het met jullie LightWeight-project? En alle andere projecten, inbouw MB-blok enz
Morgen gaan we (Cora en ikke) naar Heerde, rijden op een motorcrossbaan(dacht ik). Ga jij ook toevallig??
Ik hoor van je.
Doe Hans en Ushi (schijf je dat zo?) de groeten van ons.

Groeten van Rik & Spike, 110 2,5D n/a '86

<img src="[home.hetnet.nl] op zegel 2 klein.jpg""width="200" height="160">
fred101

Re: meten = weten...

Bericht door fred101 »

Blijven toch rare dingen, accu's. Ik stond een tijdje geleden 3x achter elkaar met een lege accu (zelfs 1x in 6 uur leeg) op mijn dagelijks vervoer (goldwing). Naar de garage voor accu test. Die was perfect, geen lekstroom ofzo, daarna ook nooit meer gehad.
Test je meter eens met een lampje als verbruiker

Fred101
AadG

Re: meten = weten...

Bericht door AadG »

Ik bel je morgen wel even.
Dennis101

Re: meten = weten...

Bericht door Dennis101 »

De laadspanning van 13,4 volt is veel te laag om een accu volledig te laden, als je hier al langere tijd mee rijdt zal de accu nu al beschadigd zijn.
Als de accu ook nog een keer helemaal leeg geweest is dan zou het mij helemaal verbazen als hij nu nog goed zou zijn.
Ik verwacht dus dat de accu defect is al dan niet veroorzaakt door de slecht werkende dynamo.
Uiteraard is het zinvol om ook te controleren op eventuele lekstromen, zeker als er in het verleden veel bijgebouwd is door minder handige mensen.

Dennis B.
SirMartin

Re: meten = weten...

Bericht door SirMartin »

Hey Tom,

Zet die auto eens recht ... dit is niet goed ervoor hoor

Groet,
Martin

Military Land Rover half-ton SIII diesel 2,25 n/a FFR 1977 “El Toro”
[www.sirmartin.nl]
[sirmartin.mijnalbums.nl]
[martin3684.fotopic.net]
Tom MWL

Re: meten = weten...

Bericht door Tom MWL »

Heu die Martin!
Alles goed jongen?
Ik heb de auto inmiddels weer recht gezet hoor!!
groetn uut troapel
Tom MWL

Re: meten = weten...

Bericht door Tom MWL »

Moi Roswinkel!
Ik ben niet in Heerde geweest maar vanmiddag in Musselkanaal bij een auto en oltimershow.stond zelfs nog een ex nl leger lightweight met aanhanger.Heb even kennis gemaakt met de eigenaars van de auto en ze kenden het prikbord hier nog niet. dus ik heb ze natuurlijk even deze kant op gestuurd :-)
Weinig tijd gehad om verder te komen met met Hans z'n LW
want er is nog weer een projectje bij gekomen....
ik zal hans en uschi even de groeten doen van jullie.
Is de garage al klaar?
groet,tom
SirMartin

Re: meten = weten...

Bericht door SirMartin »

Ejjj Tom,

Ja hier is alles goed, ben inmiddels al weer opgedroogd van een half rondje nederland.
Daar ook alles goed?

Moest nog aan mijn bezoek denken na dat dramatische ongeluk met de magneet trein. Was er toen ik bij jullie weg ging onderdoor gefietst en op de foto gezet.

Goed dat de laro weer recht staat ;-)

Latersss,
martin
Tom MWL

Re: meten = weten...

Bericht door Tom MWL »

Hoi martin,
alles goed hier hoor.
Ja dat was een vreselijk ongeluk met de transrapid....
Dan te bedenken dat we vorig jaar nog meegereden hebben met dat ding. Ging wel hard trouwens! zo'n 430km/h
groeten, tom
wanneer doe je weer een rondje groningen?.
STRANGE ROVER

Re: meten = weten...

Bericht door STRANGE ROVER »

MOOI ROSWINKEL!!!!!Tom MWL schreef:
>
> Moi Roswinkel!
> Ik ben niet in Heerde geweest maar vanmiddag in Musselkanaal
> bij een auto en oltimershow.stond zelfs nog een ex nl leger
> lightweight met aanhanger.Heb even kennis gemaakt met de
> eigenaars van de auto en ze kenden het prikbord hier nog
> niet. dus ik heb ze natuurlijk even deze kant op gestuurd :-)
> Weinig tijd gehad om verder te komen met met Hans z'n LW
> want er is nog weer een projectje bij gekomen....
> ik zal hans en uschi even de groeten doen van jullie.
> Is de garage al klaar?
> groet,tom
SirMartin

Re: meten = weten...

Bericht door SirMartin »

Ja was zeker een vreselijk ongeluk. wow 430 km/uur, ja dar rem je niet aan als je ineens een onderhoudskar voor je ziet opdoemen.
Ik heb wel een rondje Friesland gedaan, Groningen was me te ver om. Misschien volgend jaar weer. Als het eens droog blijft. Dit is nu al het 2e jaar dat ik vroegtijdig ben gestopt met fietsen vanwege hele dagen regen.

Beetje regen vindt ik niet erg .. maar er was op den duur niks meer droog.

Groet,
Martin
Tom MWL

Re: meten = weten...

Bericht door Tom MWL »

???
Plaats reactie