bedrijfstemperatuur V8

Archief van het geliefde Land Rover prikbord (alleen lezen)
Henk Geerlings

bedrijfstemperatuur V8

Bericht door Henk Geerlings »

Goeden avond ieder,

Wil morgen een thermostaat inbouwen in samenwerking met de electrische fan in onze Range Rover ('72). Weet iemand wat de uiterste temperatuur is wanneer de fan moet aanslaan, of tewel welke thermostaat moet ik monteren?

Groeten Henk
Aad Koene

Re: bedrijfstemperatuur V8

Bericht door Aad Koene »

Henk,

de bedrijfstemperatuur van de meeste motoren is 82 graden.
Dit zal voor de V8 denk ik niet anders zijn.
Dus 84 aan en 80 uit lijkt me een goeie optie.
De rest regelt de thermostaat.

Aad Koene
LR S2a 109" Stawag 2,5 Tdi RHD Safari "Tinkerbell" <img src="[www.clubs.nl];
LR S1 86" Pick-Up LHD "Prik-Up"
Henk Geerlings

Re: bedrijfstemperatuur V8

Bericht door Henk Geerlings »

Dank je Aad!

Groetjes Henk
Dennis101

Re: bedrijfstemperatuur V8

Bericht door Dennis101 »

84-80 lijkt mij geen goed idee bij een bedrijfstemperatuur van 82 graden.
Als de temperatuur 1x (file) boven de 84 graden is geweest is de kans groot dat de fan niet meer stopt.
De fan heeft als doel om een te hoge temperatuur te voorkomen dus de temperatuur waarop hij aanslaat moet boven de bedrijfstemperatuur, maar onder de maximale temperatuur gekozen worden. De temperatuur waarop hij afslaat moet in elk geval ook boven de bedrijfstemperatuur gekozen worden.
Als voorbeeld de Opel Astra die wij gehad hebben:
De fan had 2 snelheden. De eerste stand sloeg aan bij 100graden en uit bij 95graden, de tweede stand was 110graden in en 95 graden uit. De bedrijfstemperatuur was 90 graden.
Het komt er eigelijk op neer dat de schakelpunten niet alleen afhankelijk zijn van de bedrijfstemperatuur, maar ook van de capaciteit ven de ventilator.
Een ventilator met een lage capaciteit zal dus eerder moeten inschakelen als een met een hoge capaciteit.
Maar bij een RR met een bedrijfstemperatuur van 85graden zou een met een bijpassende ventilator 95 in en 90 uit een redelijke waarde zijn. Bij een passende ventilator zou zodra hij bijkomt (stilstaand op een zomerse dag) de temperatuur niet meer verder mogen stijgen, is dit wel het geval, dan moet een grotere capaciteit gekozen worden.

Dennis B.
Henk Geerlings

Re: bedrijfstemperatuur V8

Bericht door Henk Geerlings »

Klinkt logisch Dennis. Er zitten twee fans op, misschien kan ik er één aan laten gaan bij 95 en uit bij 90. De ander moet dan bijspringen bij 105 en bij 100 uit. Weet nog niet hoe ik dat ga aansluiten. Is er een thermostaat die deze waarden hanteert of moet ik dan twee thermostaten nemen?

Groeten Henk
Aad Koene

Re: bedrijfstemperatuur V8

Bericht door Aad Koene »

Henk,

daar heb je 2 thermostaten voor nodig óf 1 elektronische regelunit.
Maar ja, elektronica............

Aad Koene
LR S2a 109" Stawag 2,5 Tdi RHD Safari "Tinkerbell" <img src="[www.clubs.nl];
LR S1 86" Pick-Up LHD "Prik-Up"
HarryS

Re: bedrijfstemperatuur V8

Bericht door HarryS »

Hoi

Ik rijd ook met een V8 met 2 elek. ventilatoren. Mijn thermostaat voor de koelvinnen gaat aan bij 92 graden en de thermostaat in de motor is 88 graden. Werkt perfect! ben met de auto al de halve wereld rond gereden. Ook ....de sahara waar het overdag toch wel op kan lopen tot zo'n 50 a 55 graden.
Een thermostaat met twee standen zijn er ook. Ik heb er een liggen. Dan gaan de twee bij verschillende temperaturen werken.
Mocht je nog meer info willen, mail me maar.

Groet HarryS
Dennis101

Re: bedrijfstemperatuur V8

Bericht door Dennis101 »

Zoals je zegt Harry,

De thermische zijn er ook met twee schakelpunten, onze Astra had dat ook.
Had er nog eentje in de gereedschapkist liggen, vandaar dat ik de waarden wist.

Dennis B.
HarryS

Re: bedrijfstemperatuur V8

Bericht door HarryS »

Hoi Dennis...... inderdaad, hier ligt er ook één maar kan nu even niet de waarden bekijken. Alles kits verder? Af en toe kijk ik nog wel eens op jouw site maar er veranderd weinig. Ik heb een vraag............jij bent geloof ik specialist in difs. Hoe weet ik nu wanneer er veel of weinig speling op die dingen zit? Ik heb verschillende gevoeld maar het is allemaal voor mijn gevoel ........véél!!

Groet HarryS
RoLandrover

Re: bedrijfstemperatuur V8

Bericht door RoLandrover »

Klopt die thermostaat schakelaars voor 2 fans/snelheden zijn zo los te koop in vele verschillende temp. klasse's. Je kan n ze bij de betere automaterialenzaak kiezen uit een boek.

ik weet zo niet meer de waarden die ik gebuikte bij mijn 90 Td maar ik heb toen gekozen voor een schakelaar uit en auto met een soortgelijke motor, inhoud, vermogen, turbo e.d..

gr,

Roland
<b>V E R Y D I S C O</b>
<img src="[193.0.234.78]; <b>200 Td I</b>
Axles
<b>Nulla Tenaci Invia Est via.</b>
Waar een wil is, is een weg.

[Rolandrover.fotopic.net]
Dennis101

Re: bedrijfstemperatuur V8

Bericht door Dennis101 »

Op de site verandert er inderdaad niet zoveel op het moment, maar daar gaat verandering inkomen.
Ik ben van plan om alles een beetje mac-vriendelijker te maken, zeker nu ik zelf (prive) alleen nog op mac's werk.
Ben nu ook bezig om de 101 in te richten voor korte kampeer tripjes dus daar komen ook nog foto's van op de website.
De laatste veranderingen waren trouwens op de dierenpagina's toen een van de slangen eieren had gelegd (filmpje erop gezet).
Binnenkort komen er hopelijk van die kronkelende kleurpodloodjes uitkruipen. Heel spannend, kan nu elk moment gebeuren.

Op het diff mag in elk geval geen axiale speling op de pion-as zitten want die hoort met lagervoorspanning gemonteerd te zijn.
Radiaal is een ander verhaal, want als hij gewoon compleet gemonteerd zit en je draait aan de pion-as dan krijg je behalve de tandspeling tussen kroonwiel en pion ook te maken met de speling op de planeetwielen en de spelingen op de splines van de steekassen. Bij elkaar kan dat zelfs oplopen tot een kwart slag op de cardanas (grofweg uiterste waarde) zonder dat er eigelijk iets alarmerends aan de hand is.
Van buitenaf is het dus vaak lastig te bepalen. De tandspeling van een Salisbury is wat gemakkelijker te meten, omdat daar het deksel vanaf kan. Bij een Rover as moet het differentieel eruit gehaald worden wat bij een vooras nogal bewerkelijk is.

Groeten,
Dennis B.
HarryS

Re: bedrijfstemperatuur V8

Bericht door HarryS »

Ja Dennis. Dus dat kan inderdaad nogal wat zijn op de cardanas. Het meten aan de as is dus niet zuiver genoeg. Ik had al wat info verzameld, omdat de auto op zich of de motor in en uit elkaar is geen probleem maar een diff heb ik nog nooit uit elkaar gehad. Niet dat het nodig is maar ik wil alvast wat info verzamelen.

Bedankt Dennis ik ga pitten want morgen wacht een klus...(geen LR of RR)
Plaats reactie