Pagina 1 van 1

toespoor

Geplaatst: do 16 apr 2009, 14:28
door plaetje 88 -2.5d
Wat is het efect als ik te veel of te weinig toespoor heb. of zelfs uitspoor op een S3 kort en op de TD5. en is er verschil

plaetje

Re: toespoor

Geplaatst: do 16 apr 2009, 14:45
door Gert
Als je bij een series onvoldoende toespoor hebt, of zelfs uitspoor, dan zal het stuurgedrag erg onrustig worden. De wielen zoeken niet meer hun eigen pad, en dus dweil je wat over de weg. Bij de ambulance was het toespoor ook niet voldoende. Het resultaat was dat als ik over een flinke hobbel reed (treinspoor, landweggetjes) dat het stuur begon te klapperen en ik het niet anders kon corrigeren dan snel af te remmen.

Bij andere auto's (mercedes?) lees je wel eens over dat uitspoor standaard is. De hele constructie van de wielen is bij een mercedes natuurlijk anders, maar ik denk dat het komt omdat bij andere auto's de camber en/of caster anders is. camber en caster is de stand van de fuseepen t.o.v. horizontaal en verticaal.

Bij teveel toespoor zul je flinke bandenslijtage hebben, ik kan me ook voorstellen dat het sturen dan veel zwaarder gaat.

Het toespoor bij een series staat tussen de 1,2 en 2,4 mm. Het meten ervan is een beetje lastig, omdat op de hartlijn van de velgrand allerlei dingen in de weg zitten (diff).

Groeten,

Gert

Re: toespoor

Geplaatst: do 16 apr 2009, 15:13
door Yuri 90TDI
is het niet zo dat de 4wiel aangedreven landrovers (allemaal?) uitspoor hebben?

achterwielaangedreven wagens (LR series) hebben toespoor.

grtz,

Yuri 90TDI

Re: toespoor

Geplaatst: do 16 apr 2009, 17:14
door Gert
Ik heb geen idee Yuri,

Mijn kennis en interesse stopt bij al het andere dan series ;-)

Groeten,

Gert

Re: toespoor

Geplaatst: do 16 apr 2009, 17:34
door Bram109
<Mijn kennis en interesse stopt bij al het andere dan series>

Jammer, de 109 S3 V8 is ook permanent 4 wiel aangedreven.
Volgens eigen zegge zou je het dus weten.

Bram

Re: toespoor

Geplaatst: do 16 apr 2009, 17:52
door Gert
Ondanks dat het een series is, voelt dat voor mij toch niet zo. Het is gewoon een nieuwer type, maar onder een oude naam :-)

Laten we het dan anders stellen, mijn kennis en interesse stopt bij al het andere dan een ingevallen neusje.

Zo beter ? ;-)

Groeten,

Gert

Re: toespoor

Geplaatst: do 16 apr 2009, 18:39
door Marc-my-Words
I.h.a. heb je bij "trekkende" wielen iets uitspoor, de "geduwde" wielen iets toespoor.

Als je de krachten op papier uittekent is dat ook zo gek nog niet.

En: Teveel toespoor - dat kan dus ook neutraal zijn als je uitspoor had moeten hebben - geeft een erg zenuwachtige auto die niet rechtuit wil, immers het buitenste wiel stuurt scherper als het binnenste, zodra je dus ook maar iets stuurt (en je stuurt eigenlijk alsmaar, zelfs op een rechte weg) wordt dat iets versterkt.
Teveel uitspoor geeft het omgekeerde, zodra je ietsje corrigeert neemt het buitenste wiel het over en dat wil nog rechtuit (of nog erger) - in bij rechtuit kan je dan zelfs in een resonantie geraken.

Marc

Re: toespoor

Geplaatst: do 16 apr 2009, 21:28
door Sjoerd
De uitlijning van de wagen is heel bepalend voor het rijgedrag zoals door anderen ook al beschreven. Vergeet ook niet dat als je wagen niet goed is uitgelijnd de bandenslijtage ook sterk toeneemt. De banden slijten dan ook niet meer gelijkmatig af, de band zal afhankelijk van de foute afstelling of naar de buitenzijde of naar de binnenzijde scheef afslijten.

Sjoerd

Re: toespoor

Geplaatst: do 16 apr 2009, 21:31
door Bram109

Re: toespoor

Geplaatst: vr 17 apr 2009, 00:51
door Ad
Voor een series (toch geen auto waar je 180 of 250 mee kunt rijden) is m.i. het volgende heel bruikbaar.

Zorg voor 2x ,80/90 cm electrabuis: 1x dunne (dacht 14 of 16 mm) en eenmaal de iets dikkere (kijk eens in je schuur, ligt er vast nog wel)
Schuif die in elkaar;
Deze kun je vrij eenvoudig onder de auto tussen de stuurstangen e.d. door leiden.en schuif ze uit tot op de b.v. voorste velgrand op harthoogte van het wiel.
Merk die plek even (stift).
Haal ze er onder uit en maak ter hoogte van het merkteken zowel links als rechts een paar zaagsnedes (niet door en door) op 1 mm afstand van elkaar en doe er wat zwarte verf in (of gewoon wat vuil van onder het carter. je kunt er ook een meetlintje op plakken. dan wel even de binnenkant van de buitenbuis wat uitvijlen

Als het verschil tussen hart achterzijde velg en voorzijde velg 3 mm is (voorzijde uiteraard korter) heb je 1,5 mm toespoor te pakken!, bij 4 mm wordt dat dus 2mm'
Voor een series voldoende nauwkeurig lijkt me.

Je merkt het verschil zo.

Re: toespoor

Geplaatst: vr 17 apr 2009, 00:56
door ex-fietser
Je moet de wielen toch ook ronddraaien dus aan de voorzijde meten en dan de wielen een halve slag draaien en de achterzijde meten. Dit in het geval de velg een deukje heeft?

Arnold.

Re: toespoor

Geplaatst: vr 17 apr 2009, 01:03
door Michiel 109 V8
Goeie tip Ad!

Ik wou binnenkort ook bij mij het toespoor meten. Ga ik zeker zo op jouw manier doen.

Ik stuur me 'verrot' namelijk.... Of hoorde dat nu bij een series met cross-plies......?? ;-)

Michiel

Re: toespoor

Geplaatst: vr 17 apr 2009, 01:16
door Ad
Ik heb onder m'n series II sinds 1/2 jaar Michelin XPC's zitten.
Toch wel wat anders dan die Avons . Stuur lichter, directer, veel meer grip op nat en glad

Zwaar sturen: Haal de kogel op het hulpstuurhuis eens los(v.d. stang van af het hoofdstuurhuis) Draait het stuur dan nog met weerstand: stuurhuis staat of niet goed afgesteld of droog (dat warteltje op de zijkant mag net 'aan' staan, beter iets los, zeker niet vast!!)

Meestal is het hulpstuurhuis de boosdoener.
Zet de voorwielen vrij en probeer deze met de hand te draaien.
Er moet wat weerstand zijn maar niet te gek .
Maak eventueel ook de onderste kogel los: met de hand moet je ook het hulpstuurhuis in beweging krijgen (zie handboek, dacht zo'n 12 kilo)

Gaat dat allemaal zwaar: hulpstuurhuis of reviseren, maar meestal beter is een nieuwe er in.

Re: toespoor

Geplaatst: vr 17 apr 2009, 01:18
door Ad
helemaal juist

Re: toespoor

Geplaatst: vr 17 apr 2009, 19:54
door jan
De gedachte achter toe-in spoor en toe out is om het rijden en sturen rustiger te maken zoals al word beschreven in eerdere berichten.Een twee wiel aangedreven auto zal altijd inspoor(toe-in) hebben voor het eerder aangegeven neutrale rijgedrag en om de aanwezige speling die op alle kogels van de stuurinrichting zit weg te werken omdat de wielen iets naar achteren worden geduwd tijdens het rijden omdat de aangedreven achterwielen het voertuig duwen.

Een voorwiel of 4 wielaangedreven auto geven ze vaak minder toe in of zelfs soms iets toe-out spoor want de aangedreven wielen worden dan ietsje naar voren getrokken omdat ze zijn aangedreven en daardoor gaat de speling die op alle kogels zit juist de andere kant op en zodoende komen je voorwielen vanzelf rechter of ietsje toe in te staan.

het zoeken van de auto op een hobbelig wegdek heeft te maken dat de stuurstang die van de pittman-arm naar de kogel bij het voorwiel loopt vooral bij oudere auto`s erg schuin loopt en als de auto inveert word er aan deze stang geduwd maar al de auto uitveert word er aan deze stang getrokken door de stuurinrichting op de vooras en zodoende bewegen de voorwielen heen en weer zonder dat jij stuurt daarom hebben verhoode auto`s vaak een dropped pittman-arm om dit hoogte verschil te minimaliseren.

Ook bij auto`s met onafhankelijke ophanging bewegen de voorwielen ook iets bij het in en uitveren maar dit is dan maar èèn wiel wat ietsje beweegt,verlaagde auto`s met onafhankelijke ophanging moeten dan ook altijd opnieuw worden uitgelijnd omdat door het verlagen van de ophanging de wielen eigenlijk worden ingeveerd en de wielen meer toe-in komen te staan.

ik hoop dat het een beetje duidelijk is zo.
gr. Jan

Slijtage banden Disco

Geplaatst: wo 12 dec 2012, 11:06
door Joop
L.s.

de achterbanden van mijn LR disco3 laten slijtage zien op de binnen schouders
van de achterbanden.
De achterwielen hebben m.i. toespoor.
Is er iets mis?

Groet en, alvast dank, Joop

Re: Slijtage banden Disco

Geplaatst: wo 12 dec 2012, 15:52
door Bart van Dessel
Een dealer of specialist kan je meer vertellen denk ik, er zitten niet zoveel Disco 3 rijders hier. Wat me opvalt is dat de achterwielen van een Disco 3 altijd een beetje scheef staan (negatief camber) ivm de onafhankelijke wielophanging, waardoor je aan de binnenkant automatisch meer slijtage krijgt.

Gr, Bart

Re: toespoor

Geplaatst: wo 12 dec 2012, 22:14
door G-men (Gargamel)
Michiel 109 V8 Schreef:
-------------------------------------------------------
> Goeie tip Ad!
>
> Ik wou binnenkort ook bij mij het toespoor meten.
> Ga ik zeker zo op jouw manier doen.
>
> Ik stuur me 'verrot' namelijk.... Of hoorde dat nu
> bij een series met cross-plies......?? ;-)
>
> Michiel

Wel even vooraf checken of je wielen goed recht zijn...... Heb dezelfde methode gebruikt; maar kreeg het niet goed en kwam erachter dat er een "slag" van 3mm in de velg zat..
En dan gaat het via beovenstaande methode helemaal de mist in.
Kwam er uiteindelijk achter bij de bandenboer.....

Re: toespoor

Geplaatst: do 13 dec 2012, 01:03
door Marc-my-Words
G-men (Gargamel) Schreef:
-------------------------------------------------------
> Michiel 109 V8 Schreef:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Goeie tip Ad!
> >
> > Ik wou binnenkort ook bij mij het toespoor meten.
> > Ga ik zeker zo op jouw manier doen.
> >
> > Ik stuur me 'verrot' namelijk.... Of hoorde dat nu
> > bij een series met cross-plies......?? ;-)
> >
> > Michiel
>
> Wel even vooraf checken of je wielen goed recht
> zijn...... Heb dezelfde methode gebruikt; maar
> kreeg het niet goed en kwam erachter dat er een
> "slag" van 3mm in de velg zat..
> En dan gaat het via beovenstaande methode helemaal
> de mist in.
> Kwam er uiteindelijk achter bij de bandenboer.....
>

Als je het echt goed doet draai je de wielen.
(Hetzij netjes mee met de meting, of gewoon meer metingen zowel voor als achter om de eventuele slag te compenseren.)

Marc