Pagina 1 van 1
liever een suv dan een hond...
Geplaatst: di 27 okt 2009, 20:20
door Madcap
In The New Scientist worden de ecologische voetafdruk van een hond en van een auto vergeleken. Een middelgrote hond eet dagelijks ongeveer 300 gram gedroogd voer. Daarin zit 90 gram gedroogd vlees en 156 gram gedroogd graan verwerkt. Dat is 450 gram vers vlees en 260 gram graan per dag, ofwel 164 kilo vlees en 95 kilo graan per jaar.
Omgerekend levert dat een ecologische voetafdruk op van 0,84 hectare. Wie 10.000 kilometer per jaar rijdt met een Toyota Land Cruiser 4.6 verbruikt (aan brandstof en afschrijving van grondstoffen voor de bouw) 0,46 ha.
Een kat is wel een stuk bescheidener, maar nog steeds net zo klimaatonvriendelijk als een Volkswagen Golf . Voor de milieukosten van twee hamsters kun je ook een jaar lang naar een plasma-tv kijken en het bezit van een goudvis haalt nog altijd dezelfde ‘voetafdruk’ als twee mobiele telefoons.
Volgens de auteurs is het verstandig om in ieder geval een huisdier te kiezen dat je aan het eind kunt opeten, of kunt laten verwerken tot diervoedsel.
Hele artikel:
[weblogs.nrc.nl]
1 keer gewijzigd. Laatste wijziging: 28/10/2009 08:44 door Willem 'MadCap'.
Re: liever een suv dan een hond...
Geplaatst: wo 28 okt 2009, 10:29
door Justus Christus
Er word niet goed gekeken naar productie (energie) kosten, deze liggen bij de auto natuurlijk veel hoger.
Of dachten die mensen nu werkelijk dat een ton staal smelten minder energie kost dan graan en vlees verbouwen.
Klopt geen drol van dus.
avatar.jpg --> mod_embed_images_loadimage('5e473d8fc0c5c433a2e8ab7ae6115f1a', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Fwww.fotoserve.nl%2F%7Ejfk%2Favatar.jpg', 'http://www.fotoserve.nl/~jfk/avatar.jpg', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Fwww.fotoserve.nl%2F%7Ejfk%2Favatar.jpg', '', 10088944, 600, 600, 'Loading image ...', false);
1 keer gewijzigd. Laatste wijziging: 28/10/2009 09:30 door Justus Christus.
Re: liever een suv dan een hond...
Geplaatst: wo 28 okt 2009, 10:32
door Jacaranda
Ja, maar weet je wat een energie het kost om zo'n hond te maken??
Martin 88, 90 en 110"(sold) van der Velde met Boefje
jacarandatot.jpg --> mod_embed_images_loadimage('fe3bd9b44f7dc4ddd85245fd114a3601', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Fleutjerovertje.nl%2Fjacaranda%2Fjacarandatot.jpg', 'http://leutjerovertje.nl/jacaranda/jacarandatot.jpg', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Fleutjerovertje.nl%2Fjacaranda%2Fjacarandatot.jpg', '', 10088973, 600, 600, 'Loading image ...', false);
Re: liever een suv dan een hond...
Geplaatst: wo 28 okt 2009, 11:00
door serine
Re: liever een suv dan een hond...
Geplaatst: wo 28 okt 2009, 11:37
door Marc-my-Words
Justus Christus Schreef:
-------------------------------------------------------
> Er word niet goed gekeken naar productie (energie)
> kosten, deze liggen bij de auto natuurlijk veel
> hoger.
>
> Of dachten die mensen nu werkelijk dat een ton
> staal smelten minder energie kost dan graan en
> vlees verbouwen.
>
>
> Klopt geen drol van dus.
Hmm ... Ik ben bang dat er - hoewel er natuurlijk hier en daar bedenkingen te maken zijn - meer van klopt als die spreekwoordelijke drol.
Kijk maar eens rond op plaatsen waar die blonde SUV-Bouviers worden uitgelaten -- daar moet je spitsroeden lopen tussen de blikken Chappi nadat dus die blikken tot "drollen" zijn omgezet.
Jammergenoeg is de huidige landbouw het best te karakteriseren als een gecontroleerde omzetting van fosiele brandstoffen in plantaardige en dierlijke voedingsstoffen, daarbij geholpen door een beetje zonlicht. (Dat is ook de reden waarom in ieder geval de eerste generatie bio-fuel weinig soelaas biedt.)
Het mooie (of lelijke) van de voetafdruk-benadering is dat de aarde rond (of correcter: een bol) is, het oppervlak is dus - zolang we de aarde niet als een ballonnetje kunnen opblazen - een vast gegeven. (Was de aarde plat dan was die hetzij eindeloos danwel zat er een rand aan: dan kan je nog eens wat over de rand schuiven.)
Anyway, het grootste probleem is dus dat we met steeds meer mensen steeds meer willen. De grootste groei zat en zit nog steeds in het steeds meer mensen, en gelukkig is dat - althans in principe - iets waar we wat aan kunnen doen. Dus terug naar een Nedeland van laten we zeggen 8 miljoen -- dan nog heb je gemiddeld per gezin slechts 1 hectare voor al je wensen, dus van vuilinisbelt en vliegveld t/m tuin, natuur en crossterrein.
Marc
Re: liever een suv dan een hond...
Geplaatst: wo 28 okt 2009, 13:00
door Justus Christus
Ik geloof niet zo in de "footprint" theorie.
Het is een leuke theorie om mensen inzichtbaar te maken dat hoe we nu leven niet mogelijk is op de planeet (er is te weinig ruimte).
Maar het is ook een manier geworden om massa`s mensen te imponeren / beeinvloeden. Terwijl het een THEORIE is.
Waarom zou ik mensen serieus nemen die energie (joule) om gaan rekenen naar oppervlak? Ik ben ervoor dat de mensen van naleving Ijkwet ze oppakt en laten verdwijnen.
Ik vind dat je, als je dit wil vergelijken je van begin tot staart moet kijken wat wat kost aan energie. En waar die energie weg komt.
Nu weet ik dat het HEEL veel energie kost vlees te maken, echter het graan of gras dat je voor koeien nodig hebt is een hernieuwbare grondstof (alleen de energie kosten voor het boeren zijn vaak niet hernieuwbaar).
Benzine / diesel is een fossiele, niet hernieuwbare grondstof, ook het olie, gas, staal, aluminium, kolen, stookolie enz. enz. is niet hernieuwbaar (hoogstens deels recylclebaar voor een beperkt aantal keer).
De vergelijking is prikkelend, echter volledig irrelevant.
avatar.jpg --> mod_embed_images_loadimage('86764e70bf011cf17c5c40c749928aa6', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Fwww.fotoserve.nl%2F%7Ejfk%2Favatar.jpg', 'http://www.fotoserve.nl/~jfk/avatar.jpg', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Fwww.fotoserve.nl%2F%7Ejfk%2Favatar.jpg', '', 10089865, 600, 600, 'Loading image ...', false);
Re: liever een suv dan een hond...
Geplaatst: wo 28 okt 2009, 13:46
door Marc-my-Words
Justus Christus Schreef:
-------------------------------------------------------
> Ik geloof niet zo in de "footprint" theorie.
> Het is een leuke theorie om mensen inzichtbaar te
> maken dat hoe we nu leven niet mogelijk is op de
> planeet (er is te weinig ruimte).
> Maar het is ook een manier geworden om massa`s
> mensen te imponeren / beeinvloeden. Terwijl het
> een THEORIE is.
> Waarom zou ik mensen serieus nemen die energie
> (joule) om gaan rekenen naar oppervlak? Ik ben
> ervoor dat de mensen van naleving Ijkwet ze oppakt
> en laten verdwijnen.
>
>
> De vergelijking is prikkelend, echter volledig
> irrelevant.
Het spijt me maar het is hier niet een kwestie van een theorie, noch van geloof.
Je kan het misschien oneens zijn met een of meer aannamen en inschattingen maar het rekenmodel dat achter de footprint steekt is geen kwestie van geloof. Sommige mensen hopen (of verwachten) dat we meer ruimte krijgen door de maan en andere planeten te koloniseren maar daar geloof ik weer niet in.
Als je terugrekent hoeveel oppervlak nodig is om een kilo koe te maken/onderhouden, dan kan je met nog een paar stappen ook uitrekenen hoeveel oppervlak er nodig is om een hond te maken/onderhouden, en nog een stapje verder is het terugrekenen naar oppervlakken als je fossiele energie gebruikt (ga uit van 1 de huidige of haalbare rendementen bij bio-brandstoffen, en ga er maar vanuit dat de fossiele brandstof eindig is, dus dat vroeger of later bio-fuel de enige fuel is, dus om niet in te teren op de voorraden weet je welk oppervlak bij een litertje olie hoort).
Zelfs al zijn en zulke modellen aannamen en inschattingen niet altijd "on the spot" je weet wel heel veel over grootte-orden, en verreweg het meest leerzaam is hoeveel we met z'n allen aan ruimte hebben, en hoeveel we graag hadden willen hebben (en hoeveel we bij benadering nu gebruiken).
En ... wat beslist niet een kwestie van geloof is: met meer dan 400 inwoners per km2 zoals we nu in Nederland hebben hebben we erg weinig ruimte -- en dit wordt pas echt duidelijk als je dat terugrekent naar een gemiddeld gezin - met 2-komma-een beetje personen: per gezin heb je een halve hectare, dus een voetbalveld, waarop je je eigen varken, koe, komkommers, vuilnisbelt, autoweg, vliegveld, huis, tuin, natuur, ... noem maar op zou moeten kunnen inpassen. Probeer dat maar eens uit te passen, na te lopen .... dat gaat niet (en dat klopt dan ook: we gebruiken 5 tot 10 maal het oppervlak van Nederland in verre landen om onszelf, maar vooral ook onze veestapel te voeden, verder putten we grondstoffen en fossiele brandstoffen uit, en het belangrijkste we zijn in hoog tempo onszelf aan het vermenigvuldigen (dus steeds meer mensen die meer willen op steeds minder plek). Als je alleen al naar dat laatste kijkt, en daarbij naar alleen Nederland, en rekening houdt met onze langere levensverwachting -- van 5 miljoen in 1900 naar 7.5 vanwege de anderhalf maal zo oud worden, en de rest ... de rest is dus groei (ik zou bijna zeggen wildgroei).
Moraal van dit verhaal: liever een SUV dan een kind (en doe mij dan ook maar geen SUV maar mijn Defender).
En dus ook: beter een gebakken aardappel als een gebakken biefstukje.
Marc
Re: liever een suv dan een hond...
Geplaatst: wo 28 okt 2009, 15:02
door Justus Christus
Ik ben met je eens dat het goed is dat de auteurs van het onderzoek de discussie willen starten dat er meer aan het milieu is te doen dan alleen auto e.d..
Echter is het ecologische voetafdruk verhaal echt heel erg discutabel. Het is een goed middel om globaal duidelijk te maken dat we nu fout bezig zijn, maar het is niet op precieze schaal toe te passen (zoals dit onderzoek wil, het brengt het namelijk terug tot een hond en een auto).
De enorme hoeveelheid omrekenwaarden die worden gebruikt (niet te spreken van omrekenwaarden over omrekenwaarden) de combinatie met de "carbon footprint" (welke ook al discutabel is) voor fossiele brandstoffen, enz. maakt het heel moeilijk om hiermee een precieze uitkomst te genereren. Laat staan of dit nog empirisch te verantwoorden is.
Het is leuk om hiermee bijvoorbeeld de V.S. tijdens een Kyoto overleg om de oren te slaan, directe / praktische verbeteringen zijn hier niet mee te berekenen.
Je kunt dit niet eenvoudig terug rekenen naar personen / gezinnen / auto`s / honden. De variatie over de wereld is veel te groot.
Leuk om de discussie te starten; daarna is het in de praktijk effectiever een technische benadering te nemen waarbij per proces of product geanalyseerd word welke hoeveelheid energie gestopt is in een bepaald product (volledige levensduur) en waar deze energie vandaan komt. Hiermee voorkom je vertaalslagen en zijn werkelijke besparingen ook goed te berekenen.
avatar.jpg --> mod_embed_images_loadimage('15aeb47e149d6bf4c20f3715be131ef6', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Fwww.fotoserve.nl%2F%7Ejfk%2Favatar.jpg', 'http://www.fotoserve.nl/~jfk/avatar.jpg', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Fwww.fotoserve.nl%2F%7Ejfk%2Favatar.jpg', '', 10090649, 600, 600, 'Loading image ...', false);
Re: liever een suv dan een hond...
Geplaatst: wo 28 okt 2009, 23:33
door Davy
Hm, een halve hectare per gezin. Dan heb ik hier nog een paar m-tweetjes over. Komt nog bij dat we maar met zn tweeën zijn en dus beneden het gemiddelde zitten.
Dus als iemand nog plek nodig heeft om zn komkommers te planten..... Voor het landen van je vliegtuig moet ik eerst even met de buren overleggen
Davy
SIII 109 2,25D 1981 ex mil.
SIIA 88 2,25B 1968
Foto-EH84LNQ8.jpg --> mod_embed_images_loadimage('21230a2f6478bc1f1f697b6d39772a13', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,url=http%3A%2F%2Fwww.mijnalbum.nl%2FFoto-EH84LNQ8.jpg', 'http://www.mijnalbum.nl/Foto-EH84LNQ8.jpg', 'http://landrover.startpagina.nl/prikbord/addon.php?1162,module=embed_images,check_scaling=1,url=http%3A%2F%2Fwww.mijnalbum.nl%2FFoto-EH84LNQ8.jpg', '', 10094716, 600, 600, 'Loading image ...', false);
Re: liever een suv dan een hond...
Geplaatst: za 31 okt 2009, 00:09
door serine
volgens mij zijn baby's de grootste vervuilers...daar kan geen laro en geen hond tegenop..