Pagina 1 van 1
Beeld ik het in?
Geplaatst: vr 17 apr 2026, 20:38
door RaRo74
Wonderolie?
Van de week maar weer eens de olie van de LT77 versnellingsbak vervangen en zowaar is deze vooral koud soepeler gaan schakelen
Niet op interval kilometers vervangen maar het was alweer 5 jaar geleden.
Voorheen altijd ATF DXII maar deze keer eens Fuchs Titan ATF 4000 geprobeerd en vooral bij koude start schakelt deze nu veel soepeler en bij warme motor alleen nog maar fijner.
Fuchs Titan ATF 4000 lijkt het dus veel beter te doen dan de standaard ATF DXII of beeld ik het me in omdat verse olie sowieso deze eigenschap heeft?
Heeft iemand ook deze ervaring met Fuchs Titan ATF 4000
De tussenbak ook gelijk maar voorzien van Fuchs Titan ATF 4000 en of dat scheelt kan ik nog niets van zeggen. Dat ding doet eigenlijk altijd al alles prima wat het moet doen. Ook daar zat de standaard ATF DXII in.
Prijs van de Fuchs Titan ATF 4000 viel nog mee en ik betaalde voor 5 liter 29,10 euro.
Kunstwerk:

Re: Beeld ik het in?
Geplaatst: vr 17 apr 2026, 23:00
door Marc-my-Words
Wonderolie is het natuurlijk niet, zie
wonderolie.

Re: Beeld ik het in?
Geplaatst: za 18 apr 2026, 09:20
door RaRo74
Re: Beeld ik het in?
Geplaatst: do 23 apr 2026, 12:55
door albert
Ik heb geen ervaringen met de LT77 bak, wel met de R380.
Daar zat bij mij na aanschaf een mij onbekende MTF in en de bak schakelde redelijk goed maar er klonk toch ook weleens een kraakje en dat vooral na een lange rit over de snelweg en dan vooral met een zware kar aan de haak.
Ik heb na een jaar toch maar eens die olie ververst en er Kroon SP 1061 in gedaan. Kreeg er tot mijn grote verbazing een uitstekend schakelende nooit meer krakende bak voor terug.
En wat voor mijn bak geldt kan ook voor andere bakken gelden denk ik, maar misschien beelden we het ons allebei wel in

Re: Beeld ik het in?
Geplaatst: do 23 apr 2026, 13:11
door Erik Peters
albert schreef: do 23 apr 2026, 12:55Kreeg er tot mijn grote verbazing een uitstekend schakelende nooit meer krakende bak voor terug.
Tja, niet zo verwonderlijk, Land Rover schrijft Texaco MTF 94 voor en laat Kroon SP Gear 1061 nu
exact dezelfde specificaties hebben als de MTF 94 van Texaco.
Groet,
Erik.
Re: Beeld ik het in?
Geplaatst: vr 24 apr 2026, 10:26
door Marc-my-Words
Sowieso is er natuurlijk gewoon de kans dat nieuwe olie de bak beter doet werken, zeker als je niet weet wat er wanneer eerder in is gegaan, en vooral ook wat er in het verleden mee uitgespookt is.
De olie-ververs-termijnen zijn weliswaar in het algemeen ruim (men leze het tegengestelde, dwz ruim op tijd), maar die ververs-termijnen zijn natuurlijk ook niet (en/of zelfs alleen maar) om de olie-industrie te spekken. Die termijnen zijn bedacht/gegokt op basis van de verwachtte levensduur van de olie ... met de tijd verliest de olie zijn specifieke kwaliteiten -- bij versnellingsbak-olie is dat met name de smerende werking onder de druk zoals die tussen de tandwielen optreedt.
Of te wel: zelfs als de eerdere olie de beste was kan nieuwe olie betere resultaten geven.
Aanvulling:
Niet alleen de smerende werking onder druk wordt minder - de lange "kleverige" ketens die de tandwielen onder druk nog steeds smeren worden in het gebruik "stukgeknipt" , ook de viscositeit verandert - de dopes die voorkomen dat de olie warm te dun wordt verliezen hun werking.
Uiteindelijk heb je dus een primitieve olie die warm te dun is en die steeds slechter onder zware omstandigheden smeert.
De verse variant van dezelfde olie kleeft beter aan de tandwielen, en verliest warm zijn viscositeit veel minder ... dat die verse variant beter schakelt is zo gek dus niet. < 't Is dus geen inbeelding -- alleen als je overdreven vaak olie wisselt heb je die inbeelding nodig om jezelf te overtuigen van het nut van steeds nieuwe olie >