Pagina 1 van 1
motorregelaar ventilator
Geplaatst: di 27 feb 2007, 15:28
door Maarten88
Ik ben met een eigenbouw kachel bezig voor mijn IIB (op 24 volt), en zit met de volgende vragen:
- Er komen twee draden uit de (24v) motor. Ik neem aan een aarde, de ander plus en hierdoor volledig variabel toerental?
- Dit toerental te regelen valt met een dimmer/motortoerental regelaar, bv van Conrad?
- Hoeveel ampere moet ik aanhouden voor zo'n motor? Is van een Nissan, maar +-net zo groot als een serie 3 kachelfan?
- Kan ik ook een huis-tuin en keukendimmer gebruiken hiervoor?
Groet
Maarten
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: di 27 feb 2007, 15:40
door Ruben
Waarschijnlijk heb je één massa / één voeding voor de lage snelheid / één voeding voor de hogesnelheid.
Ruben
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: di 27 feb 2007, 15:53
door Maarten88
Er komen twee draden uit de ventilator, die verder met rubber bussen geïsoleerd zit in een plastic huis (standaard en nu ook)
groet
Maarten
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: di 27 feb 2007, 16:13
door Puffino
dat zou ik ook denken ja.
Een twee standen motor. In een auto is bijna alles negatief geschakeld via massa, welke dus als min-pool fungeert.
Sander Lelieveld
"Snorkel" - 110 ex-Mariniers 1989 2.5D n/a
<a href="[snorkel.runde.nl]; target="_blank"><img src="[snorkel.runde.nl];
Meer over de tuff van puff op: <a href="[snorkel.runde.nl]; target="_blank">[snorkel.runde.nl];
<img src="[www.puffino.nl];
- "Proven technology" zei de optimist. "Verouderde techniek" zei de pessimist. -
- Prikkersforum: EEN persoon stelt een vraag, VELEN krijgen een antwoord. -
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: di 27 feb 2007, 16:20
door Bowy
Volgens mij 1 plus en 1 min. Welke bepaald de draairichting. Is idd te regelen met een dimmer oid. 30 Amp is meestal voldoende. Aad G heeft een keer een heel mooi dimmertje voor mij in elkaar geknutseld. Je zou hem een keer kunnen vragen.
Cheers Bowy
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: di 27 feb 2007, 18:23
door Jeroen
Hoi, ik heb even heel snel gelezen, dus als ik je verkeerd begrijp, dan alvast sorry:
een huis dimmer om een 220 lamp mee te dimmen is een wisselspanningsdimmer. deze kun je niet gebruiken. Jij zoekt denk ik naar een dingetje waarmeeje de spanning kunt verlagen om zo iets te "dimmen" Een wisselspanningsdimmer verlaagt geen spanning, maar veranderd het wisselspanningssignaal, ofwel de sinus wordt vervormd. Hierdoor neemt het doorgelaten vermogen af!
Ik denk dat je bij conrad even naar regelbare spanningsregelaars moet zoeken, hebben ze vast wel iets leuks voor...
In theorie kun je gewoon een potmeter gebruiken, maar dan moet ie wel een beetje vermogen kunnen hebben en dat zie je niet zo vaak..
Let op dat je dus gelijkstroomspul zoekt, het woord "dimmer" is dan niet zo gebruikelijk ... misschien vermogens-regelaar o.i.d.
Just my 2 cents ..
Suc6
Jeroen IIA '63
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: di 27 feb 2007, 20:43
door Lorenz
Hoi,
Ik had ook zo'n potmeter-schakelaar in mijn IIa aan de kachel zitten kon ik prima de kachelsnelheid mee varieren. Helaas is die van mij naar de spreekwoordelijke knoppen.... Het enige alternatief dat ik tot nu toe kon vinden was een of andere dimmer (via watersportkanalen) die ik veeel te duur vond namelijk 165 euri.
Als je iets tegenkomt wat betaalbaar is zou je me op de hoogte willen houden?
Groeten Lorenz IIA 88 RHD 'Dreadnought' met al 2 jaar een on/off kacheltje..
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: di 27 feb 2007, 20:48
door AadG
Werkt niet echt lekker Jeroen.
Als je begint met een lage spanning, wil het motortje wel gaan draaien maar heeft eigenlijk even een slinger nodig.
Een PWR regelaar regelt met pulsen.
Als je dus een beetje "gas " geeft gaat het motortje gelijk zachtjes draaien.
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: di 27 feb 2007, 21:09
door Sjoerd
De late 2a series heeft zo'n platte smith kachel. Deze is op twee standen te regelen. Dit word gedaan door een drie standen schakelaar waarvan:
1=uit
2=Halve snelheid ( stroom loopt van de schakelaar via een weerstand naar de motor)
3=Volle snelheid ( stroom loopt direct vanaf de schakelaar naar de motor)
Uiteindelijk heeft de motor maar 2 draden waarvan 1 massa en 1 draad waar de draden vanaf zowel schakelstand 2 als 3 bijeen komen en de elektromotor in gaan.
Sjoerd.
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: di 27 feb 2007, 21:46
door AadG
Dit niks voor je ?
4 euro weet je alles
[www.circuitsonline.net]
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: wo 28 feb 2007, 00:43
door Momenteel fietser
Dit is ook de enige juiste manier van regelen Aad. Een PWM regelaar.
Bij de conrad met bestel nummer: 191507 - 89
<img src="[www1.nl2.conrad.com];
* Traploos regelbaar
* Gering vermogenverlies
* Ook als Kant-en-klaar apparaat leverbaar
Speciaal ontwikkeld voor laagspanningselektromotoren. Traploze toerentalregeling voor gelijkstroomboormachines, modelauto's, ruitenwissermotoren alsmede voor elektrische gereedschappen. Op basis van de pulsbreedtebesturing, die met een instelbare frequentie tussen 600 Hz en ± 2 kHz werkt, blijft het verliesvermogen zelfs bij lage toerentallen gering.
# Technische specificaties:Voedingsspg. 12 tot 24 V=
# Max. belastbaarh. 10 A
# Stroombegrenzing instelbaar van 0 tot 10 A
# Toerentalinstelling v. 0 - 100%
# Afm. 110 x 90 mm.
Deze is met bestelnummer: 196460 - 89 is een beetje goedkoper:
<img src="[www1.nl2.conrad.com];
* Altijd het juiste toerental
* Ook als Kant-en-klaar apparaat leverbaar
Deze impulsbreedteregelaar is geschikt voor traploze regeling van gloeilampen of voor de toerentalregeling van kleine boormachines en andere gelijkstroommotoren. Instelbaar van 0-100%. De schakeling is voorzien van een instelbare stroombegrenzing die de schakeling en motor bij kortsluiting of blokkeren beschermt.
# Technische specificaties:Voedingsspanning 9 - 16 V=
# Uitgangsstroom max. 5 A, max. 80 VA
# Afm. 100 x 70
Of deze. ( Ziet er hetzelfde uit als de eerste maar goedkoper. Conrad kennende zou het zelfs dezelfde kunnen zijn.)
TOERENTALREGELING
Bestnr.: 192287 - 89
<img src="[www1.nl2.conrad.com];
* Traploos regelbaar
* Gering vermogenverlies
* Ook als Kant-en-klaar apparaat leverbaar
Speciaal ontwikkeld voor laagspanningselektromotoren. Traploze toerentalregeling voor gelijkstroomboormachines, modelauto's, ruitenwissermotoren alsmede voor elektrische gereedschappen. Op basis van de pulsbreedtebesturing, die met een instelbare frequentie tussen 600 Hz en ± 2 kHz werkt, blijft het verliesvermogen zelfs bij lage toerentallen gering.
# Technische specificaties:Voedingsspg. 12 tot 24 V=
# Max. belastbaarh. 10 A
# Stroombegrenzing instelbaar van 0 tot 10 A
# Toerentalinstelling v. 0 - 100%
# Afm. 110 x 90 mm.
Mochten de plaatjes niet goed doorkomen gewoon even de bestelnummers invullen op de website van corad dan zie je alles. Alle andere methoden met potmeters enzo werken overigens niet of slecht. Als de potmeter erg langzaam staat afgesteld gaat de totale motorstroom maar door een heel klein stukje van de potmeter dat dan snel zal doorbranden. Het opgegeven vermogen van een potmeter geld namelijk voor de hele potmeter en niet voor een klein stukje.
De enige andere methode die werkt is een dikke weerstand en een tweestanden schakelaar. (Of negen dikke weerstanden en een tien standen schakelaar.)
Bovenstaande motorregelingen kun je ook gebruiken voor de ruitenwissers enzo. Je dan wel een zware hebben. De stroom die geleverd moet worden zou ik even opmeten bij een draaiende motor en dan minimaal twee maal zoveel nemen. (Liever drie.) De grootte van die stroom zou nog wel eens tegen kunnen vallen. Daarom eerst meten voor je zoiets besteld om teleurstellingen te voorkomen. Oh ja, voor de zendamateurs onder ons, dit soort apparaten geeft radio storing.
<img src="[www.mijnalbum.nl];
Arnold.
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: wo 28 feb 2007, 09:26
door Jeroen
Hoi Fietser,
Dat zijn mooie schakelingetjes, daar kun je het prima mee doen.
Met een potmetertje wilde ik eigenlijk de base(basis) van een flinke vermogenstransistor aansturen.Maar heb geen schakeling bij de hand en echt al jaren niet meer bij conrad gekeken merk ik
3 standen schakelaar met een spanningsdeler (2 weerstanden) werk idd in een auto prima. Zo zit het bij mij ook dacht ik.. Toch jammer van het vermogen over de weerstand als ie op standje half staat en de c40 van Lucas geeft al zo weinig vermogen...
/Jeroen IIA '63
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: wo 28 feb 2007, 10:57
door Maarten88
Zo, dat is nog eens een hoop bruikbare info.Dank hiervoor! Nog even een vraag, is zo'n bouwpakket in hars te gieten, mbt vocht etc?
groet
Maarten
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: wo 28 feb 2007, 11:47
door Jeroen
Nou daar zou ik erg voorzichtig mee zijn, de grote koellichamen zitten er niet voor niets op, die moeten aardig wat vermogen kwijt raken namelijk. Die zijn echt nodig en in hars doen ze niet veel meer denk ik, als de hars al heel blijft dan ...
Misschien beter om de printplaat even in te spuiten met haarlak, of een ander goedje dat daar echt voor bedoeld is, en dan zal het met vocht wel meevallen denk ik.
Heeft Conrad ook vast wel een oplossing voor, spuitbusje of zo misschien... Zolang het niet geleidt en goed plakt en afsluit ...
Wees creatief
/Jeroen IIA '63
Re: motorregelaar ventilator
Geplaatst: wo 28 feb 2007, 15:17
door AadG
Nou ik ben geen onbekende bij Conrad, maar deze had ik nog nooit gezien.
Ik ga er ook van uit dat wat je compleet kan kopen moet je niet zelf gaan bouwen.
Goeie tip